2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Бундеслигата - динамика и печал

19 октомври 2009

Твърде често очакваните големи мачове разочароват публиката. Така разочаровани до крайност и то за втори път в рамките на само четири дни останаха зрителите на 57-хилядната Нордбанкарена в Хамбург.

Във футболна Германия миналата седмица премина под знака на две дискусииСнимка: AP

В сряда зрителите на стадиона в Хамбург дадоха воля на възмущението си от безличната игра на германския национален отбор, който в последната, вярно само вече със статистическа стойност, квалификация срещу Финландия се размина с пълния провал в последната минута, когато Подолски успя да изравни с един колкото комичен, толкова и щастлив гол. Германските национали, така гласяха обвиненията на феновете, трябва с оглед на своите главозамайващи заплати и поради толкова скъпите билети да играят така, както се очаква от тях и досущ като дресирани коне в цирка да изнасят своето шоу на всяко представление.

Symbolbild Fußball und Geld
Футболът боледува поради свръхзаплащането на посредствени играчиСнимка: picture-alliance/chromorange

Прекомерно възнаграждение за посредственост

Всесилният треньор на Шалке Феликс Магат пък раздразни професионалните футболисти с искането за въвеждане на горна граница за трудовите им възнаграждения. Според Магат занапред клубовете трябва да инвестират за заплати на играчите само 70 процента от своите приходи. Идея, която германската футболна легенда Гюнтер Нетцер подкрепи с констатацията, че всъщност „футболът боледува поради свръхзаплащането на посредствени играчи.” В ушите на разглезените професионалисти тези думи сигурно са прозвучали като един вид орязване на заплатите им.

Поради това бе твърде интересно да се наблюдава реакцията на играчите в деветия кръг от шампионата на Бундеслигата. В мача на кръга лидерите във временното класиране Хамбург и Байер Леверкузен пропуснаха шанса за помирение с публиката. Тъкмо на арената, където националният отбор прожектира тъжния филм срещу Финландия, който бе изпратен с продължителни освирквания, срещата на върха между първия и втория - между отбора с най-солидната отбрана и тима с най-резултатното досега нападение - завърши при нулево реми в един скучен, безличен мач, който в никакъв случай не задоволи многострадалните хамбургски зрители.

Bundesliga Vereinslogo FC Bayern München Grafik
Байерн направи първа успешна стъпка за измъкване от кризата

Напрежение в борбата за титлата

След деветия кръг „аспирините” остават без загуба и начело в класацията пред Хамбург, който също все още е без загубен мач. Тъй като двата водещи отбора взаимно се лишиха от точки, преследвачите могат да се чувстват печелившите на кръга. Шалке и Вердер Бремен успяха да спечелят терен. Кралско-сините спечелиха в Щутгарт с 2:1. Така те се сдобиха с три важни точки като паралелно изостриха още повече кризата в щутгартския отбор, който маркира четвърта загуба в последните пет мача. С 19 точки Шалке заема третото място, четвърти с 18 точки е Вердер Бремен след победа с два на нула срещу Хофенхайм. Така Бремен бележи една забележителна серия от досега 13 официални мача без загуба.

С победа с два на един при гостуването във Фрайбург Байерн Мюнхен направи първа успешна стъпка за измъкване от кризата. След 315 минути суша, Байерн отново отбеляза гол и съкрати на шест точки дистанцията от двамата водачи в класацията. Леверкузен, Хамбург, Шалке, Бремен , Байерн и Волфсбург- още отсега може да се каже, че борбата за титлата ще се води между тези шест отбора.Тази борба обещава голямо напрежение, но не и ниво от най-висока европейска класа, което обаче и този сезон едва ли ще е пречка Бундеслигата да счупи отново всички рекорди по посещаемост.