2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Волфсбург стартира в шампионски стил

Обобщение по публикации в медиите/БЕ/БМ17 август 2009

Големият фаворит Байерн Мюнхен буксува в стартовата фаза на Бундеслигата. Две точки от два мача. Нито следа от подем и при новия треньор Луис ван Гаал. Шампионът на Бундеслигата Волфсбург продължава с победи.

Феновете на Волфсбург щастливи и без гол на Графит през уикендаСнимка: AP

Не Байерн Мюнхен, а актуалният шампион Волфсбург остава единица мярка в Бундеслигата. ”Вълците” отпразнуваха победа с три на един в Кьолн, като в продължение само на три минути обърнаха мача в своя полза. Така те помрачиха пред 50 хиляди зрители премиерата на завърналия се от Мюнхен идол на кьолнските фенове Лукас Подолски. Накрая, с видимо облекчение, новият треньор на Волфсбург Армин Фе заяви:

„Вярно, че сравнително рано хвърлихме всичко в нападение, но не стигахме до завършек. Имахме голови шансове, но кьолнчани бяха изключително опасни чрез контраатаки. При една такава ситуация те имаха възможност да достигнат резултат от 2:0. Тогава, разбира се, за нас щеше да е много трудно. След като изравнихме, упражнихме абсолютен натиск и така в крайна сметка спечелихме трите точки”, заяви наставникът на Волфсбург.

Fußball Bundesliga München Bremen
Още няма ефект от работата на ван ГаалСнимка: AP

След убедителна победа с 3:0 пред 62 хиляди зрители Шалке също се изкачи на върха редом с Волфсбург. Със своя нов треньор Феликс Магат Шалке сякаш за дни се преобрази в нов отбор с голямо самочувствие и изключителна воля за победа и най-вече със стриктна тактическа дисциплина. Това са може би решаващите резултати от ефекта Магат благодарение, на които миналия сезон Волфсбург спечели сензационно титлата.

Байерн Мюнхен далеч от шампионска форма

Рекордьорът по брой на шампионски титли Байерн Мюнхен все още е далеч от желаната форма. Засега все още не се усеща никакъв ефект от ван Гаал в редовете на Байерн. В първия си мач пред собствена публика, 69 хиляди зрители, Байерн не успя да постигне нищо повече от едно измъчено реми 1:1 срещу гостите от Вердер Бремен, които водеха до 72-та минута, когато Гомес отбеляза изравнителния гол. След мача холандският наставник на Байерн Луис ван Гаал каза следното:

„Смятам, че през първите 30 минути показахме отличен футбол. Вердер Бремен обаче само се отбраняваше като с първото си нападение веднага отбеляза гол. В такъв случай винаги е трудно. Ние обаче показахме голям кураж през второто полувреме и смятам, че може би заслужавахме повече.”

На фона на играта на Байерн отборът на Хамбург изнесе пред 59 хиляди зрители истински гала-спектакъл като разгроми Борусия Дортмунд с 4:1. Дормундци бяха неузнаваемо слаби - и най-вече новото подкрепление в атака аржентинецът Бариос, който в 79-та минута бе сменен с Димитър Рангелов. Само пет минути по-късно българският национал отбеляза чудесен гол от 17 метра разстояние, който главният съдия незабавно призна.

Вратарят на Хамбург Франк Рост обаче притисна страничния съдия с аргумента, че при удара на Рангелов дормундският халф Сахин бил пред него и му препречил погледа. След кратка консултация между двамата съдии голът бе отменен - решение което седмичникът "Билд ам Зонтаг" коментира с огромното заглавие:”Вратарят Рост убеди съдията да отмени гол”. Но това не променя с нищо безутешното представяне на Борусия Дортмунд, единствените проблясъци бяха парагваецът Нелсон Валдес и българинът Димитър Рангелов, въпреки че игра само 11 минути.

След втори мач без победа и отново крайно слаба игра треньорът на Хановер Дитер Хекинг изпада под все по-силен натиск. На собствен терен с гол от дузпа Хановер с мъка успя да изкопчи равен резултат 1:1 срещу гостите от Майнц. В тази кризисна фаза Хановер би имал изключителна полза от един играещ в обичайна форма Чавдар Янков, който обаче бе преотстъпен за този сезон на Дуисбург.
Fußball 1. Bundesliga Cottbus - Arminia Bielefeld Angelov
Станислав Ангелов - полюс на спокойствие в КотбусСнимка: AP

Българският дуел във втората Бундеслига

Така стигаме до българския дуел в професионалния германски футбол - мачът на кръга във втора Бундеслига между отборите на Дуисбург и Енерги Котбус. Дуисбург излезе с Чавдар Янков, който успя да издържи до 62-та минута, а Енерги, както винаги със Станислав Ангелов. ”Суверенна игра на Янков, който бе абсолютно предпочитаният играч от треньора на Дуисбург Петер Нойрурер”, резюмира в директно предаване коментаторът на канала "Скай".

Станислав Ангелов пък в редовете на Котбус бе отново полюс на спокойствие като в 26-та минута предотврати сигурно попадение на домакините, избивайки топката от гол-линията. В този мач, който завърши 2:2, Дуисбург и Котбус демонстрираха, че са сериозни кандидати за завръщане в елита, там където безспорно е мястото на един Чавдар Янков и един Станислав Ангелов.