2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Добър мач на българските футболисти срещу Швейцария

Борислав Емануилов12 февруари 2009

Обнадеждаващо представяне на българския национален отбор по футбол с новия треньор Станимир Стоилов. В Женева българските футболисти завършиха наравно 1:1 срещу домакина Швейцария, като бяха по-близо до победата.

Манолев срещу НкуфоСнимка: AP

В коментар за срещата реномираният "Нойе Цюрхер Цайтунг" пише: "Незадоволителен контролен мач. В 33-та минута Ивелин Попов се разходи през слабата швейцарска отбрана и отбеляза първия гол. Попов и Манолев, съекипници от Литекс Ловеч, пробиха с двоен пас през наказателното поле, преди Ивелин Попов да финализира тази забележителна акция.

Изравнителният гол за Швейцария падна по-скоро изненадващо. Вещите в техническо отношение и на моменти изключително напористи българи", констатира още "Нойе Цюрхер Цайтунг", "бяха очакваният неудобен съперник, който задушаваше още в зародиш играта на швейцарците и който остана опасен до края."

Fußball - Bulgarien gegen Schweiz
Ангелов в акцияСнимка: AP

Българите играха нахъсано

Другият голям швейцарски вестник "Бернер Цайтунг" цитира капитана на швейцарците Алекс Фрай с изявлението: "Общо взето ние се представихме добре и резултатът е справедлив". С оглед на предстоящите квалификации, за треньора Отмар Хитцфелд беше важно отборът му да играе контролна среща с висока интензивност и българите изпълниха това негово и на отбора желание, пише "Бернер Цайтунг", като цитира наставника Хитцфелд с думите: "Българите играха нахъсано и агресивно".

В обширния си материал за мача вестникът подчертава, че българският отбор непрекъснато се е сдобивал с превъзходство в средата на терена и че швейцарските защитници Сендерос и Грихтинг многократно са били замесвани в опасни ситуации "играч срещу играч". Така в 37-та минута Димитър Бербатов за малко не отбеляза втория гол за българите, посочва "Бернер Цайтунг". Най-големият швейцарски булеварден вестник "Блик" пък удостверява следното: "Съперниците от България в никакъв случай не се показаха по-слаби. Напротив. Технически те бяха по-добри и нахакано разбиваха швейцарската игра. Освен това бяха сигурни и в защита", добавя вестник "Блик".

В кратък телевизионен репортаж от мача в Женева коментаторът на германския телевизионен канал АРД представи най-напред новия треньор Станимир Стоилов, като напомни, че това е четвъртата треньорска смяна в разстояние на пет години. "С един единствен двоен пас българите разкъсаха швейцарската защита. Те са по-добри, силни технически, но със слабости пред противниковата врата", заяви коментаторът на АРД, като посочи, че и за българския и за швейцарския треньор има още много работа.

Решаващ ще е мачът срещу ирландците

Падалино срещу МилановСнимка: AP

Общо взето българският отбор изнесе добър мач, който беше толкова по-добър на фона на безутешната игра в мача Германия-Норвегия, в който норвежките гости спечелиха с 1:0, или срещата Тунис-Холандия, която завърши 1:1. В мача на деня, пред 60 хиляди зрители на "Стад Велодром" в Марсилия, Аржентина спечели с 2:0 срещу Франция, като най-забележителният момент бе фантастичният гол на Лионел Меси в 83-та минута, който бе възнаграждение за един по-скоро скучен мач.

Но, което можеше да интересува най-много българската страна, бе естествено квалификацията в Дъблин, в която Ейре спечели щастливо срещу Грузия с 2:1. До 72-та минута грузинците водеха с 1:0, след което в разстояние на шест минути с два гола, първият от дузпа, Роби Кийн обърна мача в полза на домакините. Така в група 8 сега Италия и Ейре оглавяват временното класиране с по десет точки пред България с три точки, но с мач по-малко. На 28 март българският отбор играе в Дъблин срещу ирландците - един мач за всичко или нищо.