2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Испания е вторият финалист на Европейското първенство по футбол

28 юни 2008

Опитът си каза думата - Испания подчини Русия и е вторият финалист на Европейското първенство по футбол. Коментира Емануил Лилов

Испанските футболисти празнуват победатаСнимка: AP

С убедителното 3:0 снощи на стадион "Ернст Хапел" във Виена тимът на треньора Луис Арагонес се наложи над сборния състав на Русия и се класира за финалия мач - първи на европейско първенство за отбора на Испания от 24 години. Там испанците ще срещнат очакващия ги вече отбор на Германия, който ден по-рано отстрани Турция след победа с 3:2.

Головете снощи отбелязаха Ернандес в 50-та минута, смененият Гюйза в 73-та и Силва в 82-та минута. Водещият класацията при голмайсторите Давид Вия с 4 попадения трябваше да бъде сменен поради контузия още 34-та минута след разтягане на мускул. Това най-вероятно ще го извади от стартовата 11-ка за финала в неделя.

Мачът започна многообещаващо за момчетата на Арагонес

който очевидно се беше погрижил да намери най-добрата тактика за противодействие на добре играещия в нападение и коминация руски тим. Още от самото начало испанците бяха решени да затворят всичкии пространства на противниците, които, вероятно поради това, изглеждаха много по-различно отколкото в блестящите си победи срещу Швеция с 2:0 и Холандия - 3:1. Звездата на руснаците - острието Андрей Аршавин този път беше напълно безличен.

Spanische Fans nach dem Spiel
Феновете на испанския отбор са в еуфорияСнимка: picture-alliance/dpa

При пороен дъжд на централния стадион във Виена двата отбора не блестяха с нищо, но шансовете определено бяха на страната на испанците, които излязоха с нетрадиционния жълт цвят на фланелките.

Най-запомнящите се пропуски

пред вратаря Акинфеев допуснаха Фернандо Торес и Вия. Руснаците стгинаха вратата на противника за първи път чак в десетата минута от двубоя, но центрираната от Иван Саенко топка не намери играч в червено в наказателното поле. Най-добри шансове имаше Роман Павлюченко, но на полувремето двата отбора се оттеглиха в почивка при резултат 0:0.

След подновяването на играта испанците показаха, какво могат - след пас на Иниеста централният полузащитник Шави простреля руския вратар от 7 метра. Пълното превъзходство на испанците се материализира с последвали още два гола за класическото 3:0.

Така за първи път от 1984 година испанският национален отбор отново ще играе на финал на европейско първенство. Преди 24 години испанците загубиха на финала от Франция. Сега ще трябва

да премерят сили с Германия

Треньорът на германците Йоахим Льов няма никакъв опит с испанците - нито като помощник-треньор в екипа на Юрген Клинсман, нито сега като старши-треньор 48-годишният Льов не е срещал Испания в пряк двубой. Статистиката обаче е на страната на германците - от 19 изиграни срещи между двата отбора Германия има 8 победи, 6 срещи са завършили наравно, а други 5 са били спечелени от испанците. Но да изхождаме само от това, и да определим германците за фаворит преди финалния мач в неделя - това би било доста прибързано.