2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Сензация в Хамбург, сълзи в Берлин

Автор: Борислав Емануилов/Редактор: Е. Видински2 ноември 2009

Парад на равенствата. Така може да се опише накратко отминалия 11-и кръг от шампионата на Бундеслигата, в който феновете станаха свидетели на високо напрежение, но и на не особено високо качество и дилетантски грешки.

Общо шест отбора са с основателни амбиции за титлата в БундеслигатаСнимка: AP

11-ият кръг от шампионата на Бундеслигата можеше да се окаже типично баварски кръг. Големият печеливш, или по-точно щастливец, можеше да се окаже Байерн Мюнхен. Хамбург, Вердер Бремен, както и Шалке и Леверкузен в директен дуел завършиха наравно. Но също и Байерн. Тимът на холандския наставник Луи ван Гаал не успя да постигне в Щутгарт нищо повече от едно измъчено нулево реми, с което така да се каже спаси засега от уволнение щутгартския треньор Маркус Бабел, но пропусна големия шанс да навакса значителен терен във временното класиране. Вярно, че Байерн постигна своята минимална цел, но далеч още не е възвърнал своята идентичност, синтезирана в умотворението „ние сме ние”.

Fußball Bundesliga - FC Schalke 04 gegen Bayer Leverkusen
Леверкузен запази лидерската позицияСнимка: AP

Фрапантни грешки и проиграни победи

Пред 57 хиляди зрители на собствен терен Хамбург, макар че повеждаше на два пъти, изгуби сензационно с два на три срещу Борусия Мьонхенгладбах, не на последно място поради фрапантна грешка на хамбурския треньор Бруно Лабадия, който не смени своевременно сериозно контузения национален защитник Боатенг.

Другият кандидат за титлата - Вердер Бремен - успя да спаси поне една точка, завършвайки наравно два на два в Нюрнберг, след като домакините водеха до последната минута с два на един. Изобщо Вердер Бремен оставя впечатлението, че вече просто не може да изгуби. Отборът маркира една забележителна серия от 11 мача без загуба.

Като гост пред 62 хиляди зрители в Герлзенкирхен Байер Лаверкузен изнесе срещу Шалке едно блестящо първо полувреме и в едва ли не шампионски стил поведе с два на нула. Аспирините обаче проиграха победата с лека ръка в последните седем минути, когато Шалке изравни с голове на Курани и Санчес.

Треньорът-чудо

И в този мач „кралско-сините” показаха забележителен характер, след като миналия кръг не само че завършиха наравно 3:3, но накрая можеха дори и да спечелят срещу гостите от Хамбург, макар че Хамбург повеждаше на два пъти с два на нула и с три на два. Несъмнено треньорът Феликс Магат оставя решаващ отпечатък върху нагласата на отбора на Шалке, така както миналото първенство върху отбора на Волфсбург, който най-вече благодарение на Магат спечели сензационно шампионската титла. Защо не и в това първенство с Шалке?

Във всеки случай шансовете са налице, тъй като борбата за титлата още отсега вещае фотофиниш. Шест отбора - Леверкузен, Бремен, Хамбург, Шалке, Байерн, а все още и шампионът Волфсбург - са с основателни амбиции. Поне седем отбора пък са застрашени от изпадане. Най-тежка, и в момента почти безнадеждна, изглежда ситуацията на берлинския Херта.

Valeri Domovchiyski
Домовчийски отново не влезе в играСнимка: picture-alliance / City-Press GmbH

Домовчийски - в ничия земя

Равносметката е алармираща. Играта на отбора е ужасяваща. Прогнозите са унищожителни. След 11-ия кръг Херта Берлин заема последното място със само четири точки - най-лошият старт на този толкова богат на традиции берлински клуб в неговата 29-годишна история в Бундеслигата. Девет загуби в 11 мача. 351 минути тимът на Валери Домовчийски не е отбелязвал гол и никой не вижда изход от дилемата.

Като гост Херта изгуби пред 77 хиляди зрители срещу Борусия Дортмунд с нула на два, а домакините спечелиха без да се напрягат особено. В този мач така и не се стигна до български дуел между фигурантите, каквито са в момента Валери Домовчийски в Херта и Димитър Рангелов в Борусия Дортмунд. Домовчийски отново не влезе в игра, дори и за пословичните 15-ина минути в края на мача, докато Рангелов все пак излезе на терена в 70-та минута, като се отличи с жълт картон. Сегашната ситуация може да се окаже пагубна за кариерата на Валери Домовчийски, който само допреди няколко месеца бе пред големия пробив. В момента младият български национал е в ничията земя на един отбор без лице, без характер и без живец.