2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Спортна панорама

11 декември 2005

Хабургершпортферайн остава по петите на водача в класирането Байерн Мюнхен. Байер Леверкузен с равен резултат в Нюрнбeрг и отново с крайно слаба игра.

Снимка: AP

Хамбургершпортферайн остава най-големият , а засега и единствен, конкурент на Байерн Мюнхен в борбата за шампионската титла.

В 16-и кръг от първенството на футболната Бундеслига Хамбург спечели с два на един срещу берлинския Херта и скъси засега на една точка разликата от Байерн Мюнхен-засега ,тъй като Байерн играе тази вечер на собствен терен срещу Кайзерслаутерн и почти сигурно ще възвърне преднината си от четири точки. С победа с един на нула срещу Майнц отборът на Шалке се затвърди на четвъртото място зад Вердер Бремен , който днес гостува в Кьолн.

Пред 55 хиляди зрители в Хамбург автогол във втората минута на берлинския защитник Дик ван Бурик проправи за Хамбургершпортферайн пътя към четвъртата поредна победа.В осмата минута Хамбург реши фактически мача като поведе с два нула с гол от дузпа релизирана от иранския национал Мехди Махдавикия.Херта Берлин успя да намали 15 минути преди края чрез Баштюрк , но с това си и остана. 2:1 за Хамбург. На всичкото отгоре берлинчани изгубиха в 52 минута бразилския си плеймейкър Марселино , който след жълт картон бе изгонен за повторно груба игра.

Един ден след прокламацията на треньора Ралф Рангник че няма да продължи изтичащия в края на първенството договор отборът на Шалке постигна измъчена работна победа с един на нула срещу Майнц. Победния гол за “ царскосините” отбеляза пред 62 хиляди зрители бразилецът Бордон в 58 минута. Както изглежда Рангник ще се сбогува още тези дни с Шалке. За негов приемник се спряга Матиас Замер.

Пред 48-хилядна публика Айнтрахт Франкфурт спечели с два на нула срещу Борусия Дортмунд и така спря окончателно походът на дортмундци към по-предните места. Головете за Франкфурт отбелязаха Франческо Копадо в 9 –тата и Йоанис Аманатидис в 84 минута. Жълт и след това червен картон видя вчера и дортмундския плеймейкър Томаш Росицки.

При новия си треньор Петер Нойрурер отборът на Хановер остава четвърти пореден мач без загуба .Пред 44 хиляди зрители Хановер завърши наравно един на един срещу гостите от Борусия Мьонхенгладбах , които поведоха в 49 минута с гол на Кахе.Хановер изравни в 67 чрез Щайнер.Общо взето един справедлив равен резултат , в който Чавдар Янков отново излезе като титуляр в хановерската средна линия и бе заменен в 55 минута с португалеца Соуса. Тази сутрин вестнек Билад ам Зонтаг нарежда, според оценките си Чавдар Янков между най-добрите в отбора на Хановер редом с бившия национал Тарнат и сегашния национален играч Мертезакер.

В най-слабия от играните вчера мачове акутно застрашеният от изпдане отбор на Нюрнберг и Байер Леверкузен завършиха наравно един на един.Пред 25 хиляди зрители Нюрнберг поведе в 29 минута с гол на Шрот. Леверекузен изравни чрез завърналия се отново след контузия национал Бернд Шнайдер, който бе и единственият проблясък в играта на Байер.В този мач треньорът на “аспирините”Михаел Скибе заложи на дефанзивата , като пусна в нападение само едно острие -Димитър Бербатов. Другият титулярен нападател Андрей Воронин остана до 70 минута на пейката след което влезе в игра на мястото на швейцареца Барнета.Тази предпазлив тактика се изплати дотолкова доколкото Леврекузен успя да изкопчи равен резултат срещу един играещ удивително самоуверено отбор на Нюрнберг. Така след две поредни загуби “ аспирините” отново печелят точка , но с нищо не можаха

да коригират сегашния си печален имидж на една апатична формация , на отбор в който липсва живец. Добива се впечатлнието сякаш играчите са отписали вече този сезон и както изглежда за Байер развоят в Бундеслигата ще се тлачи още дълго както досега. Докога обаче ще издържи спортният директор Руди Фьолер и дали в един момент няма да му писне дотам че да вдигне ръце. Кога и дали изобщо ще се отприщи бента за треньора Михаел Скибе , чийто актив досега е неприемливо негативен. Докога ли ще се задържи главният мениджър Волфганг Холцхйзер , който наистина е трудолюбив , но е с изявено функционерско и твърде дребнаво мислене , обсолютно без формата и най-вече без инстинкта и без такта за такъв пост.Отадвна веч Байер Леврекузен не е онзи иизраден , ведър футболен свят за какъвто се представяше досега . Ето как вижда нещата Паул Брайтнер , един от двигателите на германския национален отбор ,който спечели през 1974 година световната и титла след това ,, заедно с Гюнтер Нетцер звезда в Реал Мадрид.Ето какво пише Брайтнeр на страниците на седмичника Билд ам Зонтаг:

„ Отборът на байер Леврекузуен ,който в началото на сезона смятах за един от най-сериозните конкуренти на Байерн Мюнхен е най-голямото разочарование на есенния полусезон.При това в отборът им толклова много субстанция от индивидуална класа.Но , констатира Паул Брайтнер , господа като Роке Жуниор , Жуан, Бербатов или Воронин просто не успяват за по-дълго време да играят на границите на своите възможтности ,а дума да не става пък да надминат тези граници. Вместо това , високоплатените звезди най-често само разхождат фланелките си .”По-нататък Паул Брайтнер напомня , че : “През 2002 година Леверкузен се извиси като че ли от нищото и тропаше тогава на три врати - титлата в Бундеслигата , купата на Германския футболен съюз и Шаампионската лига. Байер обаче не можа да отвори нито една от тези врати.И оттогава стъпка по стъпка се върви назад към ничията земя-обратно към изкуствения футболен свят Леверкузен , където малкият , елегантен стадион почти винаги е ипълнен до последно място , където обаче не съществува истинско , преливащо трибуните футболно въодушевление. На този фон не бива да учудва , че играчи като Емерсон , Сержио , Зе Роберто , Балак и Лусио се сбогуваха колкото се може по-скоро с Байер Леверкузен ,, заключава Паул Брайтнер.

Може би същото на драго сърце би направил сега и Димитър Бербатов.За себе си той сигурно е взел или би трябвало да е взел вече своето решение. Но има и още една страна и тя вслучая е решаващата. Това е потенцалният купувач готов да плати за Бербатов фиксираната в договора му с Леверкузен трансферна сума от 12 милиона евро.С оглед на класата на българина размерът едва ли би била пречка за някой наистина заинтересован елитен европейски клуб. Главната пречка е може би в това , че грандовете или визиращите такава репутация европейски клубове изчакват световното първенство в средата на идната година преди да пристъпят към конкретни действия . Дотогава и с този вегетиращ в абсолюютната сива зона на Бундеслигата отбор на Байер Леврекузен Димитър Бербатов просто няма поле за изява. В следващите месеци този отбор ще се вписва малко или повече само в графата и други , което автоматично обезличава реномето на отделния , колкото и голям играч. И това е минус който може да се окаже решавщ за спортното бъдеще на Димитър Бербатов.