2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Шампионската лига по футбол

8 декември 2005

Снощи бяха попълнени и последните три вакантни места за осминафиналите в Шампионската лига по футбол .Класираха се испанския Виляреал , Бенфика Лисабон и германския Вердер Бремен.

За пръв път от 11 години насам Манчестър Юнайтид отпадна още в групите.И не само това.Култовият английски клуб зае последното място в група D поради което ще отсъства дори и от турнира за купата на УЕФА. 15-кратният английски шампион изгуби като гост срещу Бенфика Лисабон с 1:2 .Така в последния мач португалците си извоювха второто място в групата след Виляреал който се

наложи с 1:0 над френския Лил.С грандиозен голов спектакъл германският Вердер Бремен все пак постигна чудото на което се надяваше и се класира за осминафинала , за което обаче трябва да благодари и на отбора на Барселона , който макар и осигурил си още преди това първото място в груапта игра за победа като гост срещу италианския Удинезе и спечели с два на нула . Вердер Бремен също даде своето като пред 38 хиляди зрители спечели с 5:1 срещу Панатинайкос Атина . Байерн Мюнхен изгуби задочния дуел с Ювентус за първото място в група А. Докато баварците не успяха да постигнат повече от равен резулат един на един при гостуването си в Брюж , Ювентус спечели пред 40 хиляди зрители във Виена срещу Рапид безпроблемно с три на един с голове на дел Пиеро –два и на Ибрахимович.Впрочем наред с Манчестър Юнайтид за турнира за купата на УЕФА не успя да с класира и още един някогашен гранд –отборът на Порто .Така след отсяването в групите борбата в Шампионската лига продължават три англйски , три италиански и три испански отбора , два отбора от Бундеслигата, два от Холандия и по един от Франция , Португалия и Шотландия. Може да се каже че това отразява сравнително точно и нивото на отделните национални първенства .

Квалифициралите се за 1/16 финалите в турнира за купата на УЕФА участници от групите на Шампионската лига са германския Шалке , испанския Бетис Севиля , норвежкият Розенборг Трондхайм , италинския Удинезе , белгийския Брюж , швейцарския Тюн и френския Лил –макар и не от най-висококаратните , но все силни отбори . Толкова по-добре , ако жребият в петък идната седмица отреди тъкмо някой от тези отбори за съперник на Левски , Литекс и ЦСКА при положение че прескочи групата ,