Đoković i Williams – teniseri bez mane

15. august 2011

Jedno je "vanzemaljac" koji ne može izgubiti meč, drugo sebe ne vidi kao favorita ali ipak ulijeva strah konkurenciji. Novak Đoković i Serena Williams su trenutno u izuzetnoj formi.

Đoković nakon osvajanja WimbledonaFoto: dapd

Kada je riječ o Novaku Đokoviću konkurenti su sigurni da ovdje imaju posla sa "vanzemaljcem". „Ne, ja sam isto čovjek od krvi i mesa“, izjavio je dobro raaspoloženi Đoković nakon pobjede u finalnom meču (6:2, 3:6, 6:4) protiv Mardy Fisha u Montrealu. To je bila njegova deveta turnirska titula u ovoj godini. On je prvi teniser koji je u ukupno devet masters turnira tokom jedne godine, pobijedio na pet. „Nole“ kako ga odmilja zovu, je od januara izgubio samo jedan meč – polufinale French Opena protiv Rogera Federera.

Flash-Galerie Australian Open Serena Williams Tennis
Serena Williams ponovo u prvim redovimaFoto: AP

Bilans uspjeha je gotovo bezprijekoran i kod Serene Williams. Zbog povreda ona je morala pauzirati skoro godinu dana. Na teren se tek vratila u junu. Start je bio pomalo nespretan ali u međuvremenu je sve kao i uvijek. Odigrala je četiri turnira, 17 mečeva, zabilježila 15 pobjeda, osvojila dva turnira. Pobjedom nad Samanthom Stosur u finalu turnira u Torontu, 29-godšnja Serena Williams slavila je 39 turnirsku pobjedu. Na svjetskoj rang listi uspjela se u kratkom vremenskom periodu sa 80. popeti na 31. mjesto.

Konkurencija u strahu

Konkurencija se mora dobro pripremiti ukoliko želi savladati Novaka Đokovića i Serenu Williams na Grand-Slam turniru u New Yorku koji počinje u ponedjeljak. Williamsova ostaje ipak skromna i sebe ne vidi kao favoritkinju: „Ja sam možda igračica koja može iznenaditi ali nisam favoritkinja.“

People celebrate and wave Serbian flags at a welcoming ceremony for Novak Djokovic in Belgrade, Serbia, Monday, July 4, 2011. Djokovic received a rapturous welcome in Serbia on Monday following his triumph at Wimbledon and on his first day as the world's top-ranked tennis player. (Foto: Marko Drobnjakovic/AP/dapd)
Fanovi Novaka ĐokovićaFoto: dapd

Đoković se u međuvremenu pomalo pokušao osloboditi uloge favorita. On je svjestan svoje snage u igri. Istina ima i slabosti ali ga je na terenu izuzetno teško savladati. Stoga protivnici kao što je Francuz Jo-Wilfried Tsonga, pokušavaju pronaći mane: „Ne igra izuzetno brzo ali je veći problem što uvijek na pravom mjestu dočeka loptu.“ Kraj „leta u visine“ Novaka Đokovića i Serene Wiliams se još ne nazire. Đokovićevi ciljevi uprkos suzdržanom nastupanju u javnosti, nisu skromni. Tako je nakon pobjede na Wimbledonu u julu rekao: „Pobjedio sam na samo tri Grand-Slam turnira“.

Trenutno najbolji teniser svijeta, Novak Đoković, ove sezone nije izgubio nijedno finale, a postao je i prvi igrač još od Pita Samprasa 1993. godine koji je osvojio prvi turnir nakon što je došao na prvo mjesto ATP liste.

Autori: sid/Belma Fazlagić-Šestić

Odg. urednik: Mehmed Smajić