Bajern konačno "proradio"

Zdravko Lipovac26. oktobar 2008

U subotu (25.10.2008) je odigrano pet utakmica devetog kola Bundeslige,dan prije jedna, a u nedjelju (26.10.2008) su na rasporedu tri utakmice.

Jurgen Klinsman, sijač "gromova" u svlačionicama Bajerna.
Jurgen Klinsman, sijač "gromova" u svlačionicama Bajerna.Foto: picture-alliance/ dpa

Bajer Leverkuzen je zasjeo na čelo tabele sa 18. bodova, bar do utakmice i derbija između Hofenhajma i Hamburga, koji su do devetog kola držali vrh tabele Bundeslige. Bajer je, naime, u prvoj utakmici ovog kola, boljom igrom u drugom dijelu utakmice, dobio komšijski derbi protiv FC Kelna sa 2:0. No, sada minhenski Bajern polako pristiže prema gornjem dijelu tabele. Utakmica protiv Volfsburga bila je zanimljiva i zbog činjenice da je u Minhen ponovo kao trener gostiju, stigao bivši šef stručnog štaba Bajerna Feliks Maghat( Felix Maghat). Do drugog poluvremena Magat je bio nasmijan. Jer, njgova ekipa je golom Brazilca Grafita iz penala, kada je oboren Bosanac Džeko, povela sa 1:0. Već nakon nešto više od pola sata igre, sve je mirisalo na senzaciju.

“Vaskrsnuće” Bajerna u drugom poluvremenu

Edin Džeko je glavom povisio vodstvo kluba iz grada Volksvagena na 2:0, da bi Riberi pred odlazak na odmor smanjio rezultat.
Edin Džeko je glavom povisio vodstvo na 2:0, da bi Riberi pred odlazak na odmor smanjio rezultat.Foto: picture-alliance/ dpa

No, u drugom poluvremenu Bajern igra kao preporođen. Najprije je van Bomel izjednačio rezultat na 2:2, potom je Borovski oštrim udarcem donio vodstvo Bajernu. A, onda je rezultat utakmice (4:2) uokvirio reprezentativac Švajnštajger ( Schweinsteiger). Trener Bajerna Jirgen Klinsman je u pauzi na poluvremnu vjerovatno dobro izružio svoje igrače.

Reporter je nakon utakmice pitao Klinsmana, je li stvarno “grmio” u svlačionici, nakon prvih 45 minuta: „Nije to bila nikava grmljavina. Ja sam samo od mojih igrača zahtijevao da odlučnije idu u duele i ne dopuštaju prostor protivniku, da ga ometaju u začetku akcija.“

Nadigrao igrački kvalitet

Felix Magaht daje upute svojim igračima. Nažalost, one nisu urodile plodom.
Felix Magaht daje upute svojim igračima. Nažalost, one nisu urodile plodom.Foto: picture-alliance / Defodi

Felix Magat može žaliti za propuštenim prilikama, posebno, u prvom poluvremenu. No, njegovo je objašnjenje o pobjediku derbija bilo kratko:„Za mene je ova utakmica bila pitanje kvaliteta. Bajern taj igrački kvalitet ima, a mi nemamo“ Šalke 04 jepropustio priliku da se popne u sami vrh, pošto je igrao bez golova kao domaćin protiv austajdera Arminije Bilefeld, dok je Verder također remizirao, i to u derbiju sjevera u Hanoveru. Bilo je neriješeno 1:1, premda je Verder stvorio više prilika, pa je junak utakmice bio golman Fromlovic, koji je zamijenio povrijeđenog reprezentativca Enkea.

Sretna ruka Hansa Majera

Novi trener Borusije Menhengladbah, iskusni Hans Majer (66) bio je sretne ruke, pošto je u prvoj takmici njegov novi tim slavio pobjedu protiv ekipe Karlsrue. Kotbus je pao na samo dno tabele, pošto je izgubio i četvrtu utakmicu kod kuće protiv Ajntrahta sa 2:3, a je poveo sa 2:0.

Pet bodova i samo pet postignutih golova, govore šta je problem kluba sa istočne granice sa Poljskom-neefikasnost. U devet utakmica ekipa Slovenca Prašnikara slavila je samo jednu pobjedu. Pored derbija u Hofenhajmu, gdje stiže HSV, Štutgart u nedjelju (26.10.2008) dočekuje Bohum, dok Herta gostuje u Dortmundu.