"Barca" na krovu Evrope

29. maj 2011

Dva genijalna poteza Lionela Messija i Davida Ville odlučila su finale Lige šampiona. Barcelona je pobjedom protiv Manchester Uniteda po četvrti put osvojila trofej.

Messi je bio nezaustavljiv
Messi je bio nezaustavljivFoto: dapd

Dvije godine nakon susreta u finalu Lige šampiona u Rimu, Barcelona je ponovo pokazala Manchester Unitedu gdje su mu granice. Na prepunom stadionu Wembley u Londonu Barcelona je zasluženo slavila pobjedu od 3:1. Odlučujuće pogotke za španski tim postigli su Lionel Messi (54. minuta) i David Villa (69.). Tako je Barcelona nakon 1992., 2006. i 2009. ponovo osvojila titulu šampiona Evrope.

Slavlje nakon utakmice
Slavlje nakon utakmiceFoto: AP

Odluka o pobjedniku pala je tek u drugom poluvremenu. Prvo poluvrijeme završeno je rezultatom 1:1. Za Barcelonu je u 27. minutu pogodio Pedro, dok je Wayne Rooney izjednačio samo sedam minuta kasnije. Rooney je inače bio jedni igrač Manchestera koji je cijelo vrijeme utakmice pokušavao da "povuče" ostale igrače tima za sobom. Uglavnom se igralo pred golom engleskog tima, a Barcelona je potpuno kontrolisala meč. Jedini primjetan otpor igrači Manchestera su pružili na početku utakmice kada su presingom na sredini terena uspijevali da osujete poznatu "pas-igru" barceloninih veznjaka.

Messi ponovo igrač utakmice

Trener Manchestera Alex Ferguson htio je da popravi sve greške koje su načinjene u prošlom susretu u finalu (2009. godine) koji je njegov tim izgubio s 2:0. Ipak, niko nije mogao da zaustavi Messija koji je svojim golom izjednačio rekord Ruuda van Nistelrooya od 12 pogodaka u jednoj sezoni Lige šampiona. Barcelona se istovremeno po broju osvojenih titula prvaka Evrope izjednačila sa Bayernom iz Minhena i Ajaxom iz Amsterdama.

Messi u euforiji nakon postignutog pogotka za 2:1
Messi u euforiji nakon postignutog pogotka za 2:1Foto: AP

"Ovo je predivna noć za sve nas", radovao se nakon utakmice strijelac prvog gola Pedro. "Nemoguće je biti još sretniji nego što smo mi to sada. Predivno je pobijediti na ovakav način", rekao je David Villa. Inače, pehar pobjednika je u ime suigrača prvi podigao Eric Abidal, koji nije igrao jer se još uvijek oporavlja nakon teške operacije tumora na jetri.

Ova utakmica označila je istovremeno i kraj jedne velike karijere. Bila je ovo posljednja utakmica golmana Manchester Uniteda Edwina van der Sara koji "odlazi u penziju". Bilo je ovo njegovo peto finale Lige šampona u karijeri, a s nekoliko odličnih intervencija spriječio je da poraz Manchestera bude još veći.

Autor: Azer Slanjankić

Odg. ur.: Jasmina Rose