Bayern korak do finala Lige prvaka

18. april 2012

U prvoj utakmici polufinala Lige prvaka Bayern je s 2:1 pobijedio Real Madrid. Strijelci za domaće bili su Ribery i Gomez, dok je jedini gol za Real postigao Özil.

Bavarci slave uspjeh na domaćem terenuFoto: picture-alliance/dpa

Mario Gomez je na kraju utakmice digao ruku i vrištao od sreće u minhenskoj Allianz areni. On je u 90. minuti šokirao Real Madrid i odveo Bavarce na prag finala. Ni predsjednik FC Bayerna Uli Hoeneß nije od uzbuđenja mogao izdržati na klupi. Kada suzdržljivi Hoeneß pokaže svoje emocije, onda se zna da je mnogo toga na kocki.

Nakon što je u utakmici protiv Dortmunda Bayern propustio šansu da osvoji ovogodišnju titulu njemačkog pravaka, ovaj bavarski klub sada se bori za mnogo veću titulu: želi se popeti na tron Evrope, osvojiti Ligu prvaka na svom stadionu 19. maja.

Fußball Champions League Halbfinale FC Bayern München Real Madrid
Mesut Özil nakon izjednačenja u 53. minutiFoto: Reuters

Bayern i Real Madrid su u prvoj polufinalnoj utakmici Lige prvaka na Allianz areni ponudili dramatičnu utakmicu sa tri gola, devet žutih kartona, šokantnim raspletom, ali bez specijalnih efekata Cristiana Ronalda.

Ribery doveo Bayern u vodstvo

Na početku uatkmice Real je bio dominantniji i potiskivao je igrače domaćeg tima na njihovu polovinu terena. Tek je prekršaj nad Frankom Riberyem čini se probudio Bavarce, koji su u 17. minuti došli u vodstvo. Madridski ansambl zvijezda u kome su i njemački reprezentativci Mesud Özil i Semi Khedira, nastavio je vršiti pritisak. U prvom poluvremenu su sebi stvorili dvije dobre šanse, uprkos incidentu koji se desio uoči utakmice. Naime, iz svlačionice gostiju su nestale kopačke, tako da su Özil, Karim Benzema i Christiano Ronaldo morali na teren izaći u rezervnim kopačkama.

Vorschau Bayern München Real Madrid Mario Gomez
Mario Gomez je u 90. minuti Bayernu donio pobjeduFoto: AP

Özil je Bavarcima u pomrsio račune kada je u 53. minuti izjednačio rezultat. Nakon toga je počela serija minhenskih napada koja je u 90. minuti završila odlučujućim zgoditkom Maria Gomeza.

Konačnih 2:1 gura Bayern u ulogu blagog favorita uoči uzvratnog susreta, koji se 25. aprila igra u Madridu, a istovremeno ostavlja “kraljevskom klubu” objektivne izglede da se sredinom maja vrati u Minhen na finalni dvoboj Lige šampiona.

Autori: Nina Hase/Belma Fazlagić-Šestić/sid/dpa
Odgovorni urednik: Svetozar Savić