Bayern potopio Barcelonu

2. maj 2013

Prvi put u istoriji Lige prvaka u finalu ovog nogometnog natjecanja naći će se dvije njemačke ekipe. Nakon Borrusije iz Dortmunda i Bayern iz Minhena je izborio finale pobijedivši Barcelonu s uvjerljivih 3:0.

Barcelona nema razloga za ljutnju, ocjenjuje danas njemački Spiegel. „Čak i da je Lionel Messi bio u top formi za Barcu bi bilo teško proći dalje nakon poraza od 4:0 u prvoj utakmici. A bez svog superstara i protiv trenutno izvanrednog Bayerna, trka za pobjedom bila je ipak potpuno isključena“, ocjenjuje Spiegel.

Lionel Messi je naime utakmicu promatrao sa klupe zbog povrede. „Kada Messi ne igra nama nedostaje balans“, rekao je pomoćni trener Barcelone Jordi Roura još uoči utakmice. Trener Bayerna Jupp Heyneckes imao je slično mišljenje: „Barcelona bez Messija – to je velika razlika.“

Radost igrača Bayerna nakon pobjede
Radost igrača Bayerna nakon pobjedeFoto: Lluis Gene/AFP/Getty Images

Onaj ko je od početka utakmice očekivao brojne napade Barcelone ostao je razočaran. S druge strane Bavarci su igrali isto kao i u prvoj utakmici: Počeli su rano sa napadima i ostavili malo prostora Barceloni da igra svoju igru.

Barcelona je izbačena sa stilom

List Zeit ocjenjuje da je unatoč velikom angažmanu Barcelona ipak bila bez pravih šansi. „Ali oni su izbačeni sa stilom. Ne smije se zaboraviti: nedostajali su Messi i Busquets, dva najbolja na svijetu. Neki govore o smjeni generacija. Ali ovaj tim će se vratiti, možda sa drugim igračima, možda sa drugim načinom igre, jer je ovaj način očito pročitan. Sve lijepe stvari se nekada završe“, ocjenjuje ovaj list.

Barcelona: Ostala samo sjena od čuvene igre tiki-taka
Barcelona: Ostala samo sjena od čuvene igre tiki-takaFoto: Lluis Gene/AFP/Getty Images

Bayern, koji je već osvojio titulu u domaćem prvenstvu i plasirao se u finale njemačkog Kupa, ponovo je pokazao da ga ne dotiče afera oko utaje poreza njegovog predsjednika Ulija Hoeneßa. Bavarci su poveli golom Robbena u 48. minuti. Drugi gol, ustvari autogol, postigao je Gerard Pique u 73. minuti nakon pokušaja da izbaci loptu koljenom, koja je pak završila u mreži Barcelone. Gol za konačnih 3:0 postigao je Thomas Mueller u 77. minuti.

"Njemačko" finale

„Uopće nismo mogli računati sa ovim rezultatom“, rekao je trener Bayerna Jupp Heynckes nakon utakmice. „Pokazali smo izvanrednu igru“, dodao je on.

Trener Jupp Heynckes očito je pročitao igru Barcelone
Trener Jupp Heynckes očito je pročitao igru BarceloneFoto: Reuters

Bayern će se tako za titulu boriti protiv Borrusije iz Dortmunda 25. maja na Wembleyu. Riječ je o prvom finalu njemačkih timova u ovom najprestižnijem nogometnom takmičenju.

Stoga je jedno sigurno: 12 godina nakon pobjede Bayerna u Ligi šampiona protiv Valencije, Ligu će ponovo osvojiti jedan njemački klub.

Autorica: Zorica Ilić

Odgovorni urednik: Azer Slanjankić