BiH-Njemačka 1:3

4. juni 2010

U Frankfurtu je sinoć pred 48.000 gledalaca odigrana prijateljska utakmica između BiH i Njemačke. Bila je to generalna proba za "Elf" pred odlazak na SP u nogometu.

Reprezentacija BiH (2009.)
Reprezentacija BiH (2009.)Foto: Bosnischer Fußballverband

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Njemačke sa 3:1 u prijateljskoj utakmici u Frankfurtu.

Dva gola za Njemačku postigao je Schweinsteiger u 73. i 76. minuti, oba puta iz penala, a u listu strijelaca upisao se i Lahm (50.). Strijelac jedinog pogotka za BiH bio je Edin Džeko u 15. minuti.

Stadion u Frankfurtu
Stadion u FrankfurtuFoto: dfb

Susret je odigran na stadionu Commerbank Arena, pred 48.000 gledalaca, a sudio je Italijan Nicola Rizzoli.

Nogometaši BiH pretrpjeli su drugi poraz u posljednjih pet dana. Nakon poraza u prijateljskom meču u Stockholmu od Švedske izabranici Safeta Sušića izgubili su i od višestrukih svjetskih prvaka Nijemaca. Mada su prvo poluvrijeme okončali s minimalnim vodstvom, nogometaši BiH su u nastavku u potpunosti prepustili igru Nijemcima i primili tri gola.

Edin Džeko
Džeko & Co. su opasni protivnici za njemački ElfFoto: AP

Reprezentacija BiH povela je u 15. minuti preko Edina Džeke, koji je iskoristio dodavanje Pjanića i ispred Lahma poslao loptu u gol.

Nakon primljenog gola Nijemci su preuzeli inicijativu i preko Ozila i Khedire imali nekoliko prilika, ali se rezultat nije mijenjao.

U nastavku susreta njemački selektor Loew u igru je uveo Cacaua i Mullera, koji su donijeli prevagu na terenu. Već nakon pet minuta igre u drugom poluvremenu Lahm je sa 16 metara topovskim udarcem poravnao na 1:1. Dvije minute kasnije Ozil je mogao svoju ekipu mogao dovesti u vodstvo, ali je pogodio prečku.

Bastian Schweinsteiger
Bastian Schweinsteiger: ne trebamo potcijeniti bh. timFoto: AP

U 72. minuti Marka Marina, koji je minutu ranije ušao u igru, u šesnaestercu je oborio Jahić, sudija Rizzoli je pokazao na bijelu tačku, odakle je Schweinesteiger pogodio za vodstvo Njemačke od 2:1. Tri minute klasnije Spahić je na ivici šesnaesterca oborio Mullera, Rizzoli je ponovo pokazao na penal, a Schweinsteiger je i drugi put bio precizan za konačnih 3:1.

Autor: Agencija FENA

Odgovorni urednik: Mehmed Smajić