Brazil za osam minuta pregazio Italijane

22. juni 2009

Nakon Južne Afrike i Španije, polufinale Kupa konfederacija izborio je i Brazil, pobjedivši svjetskog prvaka Italiju s 3:0. U drugoj utakmici grupe B su se potpuno neočekivano SAD takođe kvalificirale za polufinale.

Brazilci slave pobjedu nad Italijanima
Brazilci slave pobjedu nad ItalijanimaFoto: picture-alliance/ dpa

Italijane je u polufinale Kupa konfederacija vodila samo pobjeda s dva gola razlike. Brazilu je čak bio dovoljan i poraz s jednim golom razlike. Ipak, igrači Brazila nisu ni pomislili na „bunker-odbranu", nego su se razigrali od početka utakmice, slično kao i protiv SAD-a. Tako su dolazili do brojnih šansi. Prva izglednija je zabilježena već nakon šestog minuta igre. Odbrambeni igrači Italije su imali pune ruke posla, pa su šutevi Maicona i Kake prema golu u desetoj i jedanaestoj minuti mogli završiti i u mreži golmana Bufona.

Odlučujući gol 3:0
Odlučujući gol 3:0Foto: picture-alliance/ dpa

Italijanima je trebala 21 minuta da bi na Loftus Fersfeld (Loftus Versfeld) stadionu u Pretoriji došli do prve šanse, kada je lopta nakon odličnog dodavanja Luca (Luka) Tonija stigla do Iaquinta. Ipak, sudija je prekinuo akciju pogrešno dosuđujući ofsajd. Sredina prvog poluvremena je bila najbolja faza u igri aktuelnog svjetskog prvaka, u kojoj je Italija imala i nekoliko šansi.

Od 33. minute Brazil je ponovo preuzeo igru u svoje ruke, kada je Lusio imao dvije velike prilike za gol. Četiri minuta kasnije (37.) je Luis Fabiano konačno savladao golmana Bufona i doveo Brazil u vođstvo. „Selecao“ je dovršio posao s još dva gola, u 43. (Luis Fabiano) i 45. (Dossana/autogol) minuti.

Najveća italijanska sramota u zadnje 33 godine

Svjetski prvak se u drugom poluvremenu nije predao, tako da je Italija imala nekoliko šansi. Brazil je u mislima bio već u polufinalu i malo se povukao da bi sačuvao snagu za narednu utakmicu. U 65. minuti je golman Brazila Julia Cezar sjajno intervenirao nakon Rosijevog udarca iz daljine. Iako je Italijanima, zbog stanja na utakmici SAD-Egipat, za polufinale bilo dovoljno da postignu samo jedan gol, do kraja utakmice nije bilo naročitih iznenađenja.

Ovo je najteži porez Italije u zadnje 33 godine. Brazil očito „ne leži“ azurima jer su Italijani izgubili i na prethodnim susretima koji su odigrani 1970. i 1994. godine na tadašnjim svjetskim prvenstvima. U polufinalu Brazil igra protiv domaćina Kupa - Južne Afrike.

SAD iznenadile Egipćane

Oštra borba za pobjedu u utakmici SAD-Egipat
Oštra borba za pobjedu u utakmici SAD-EgipatFoto: picture-alliance / dpa

Reprezentacija SAD-a je pokazala veliki moral i na veliko iznenađenje izbacila prvaka Afrike, Egipta, s turnira. Sve nade Egipćana u laku pobjedu su se raspršile najkasnije nakon 21. minuta, kada je Amerikanac Charly Davies (Čarli Dejvis) postigao prvi gol.

Ekipa trenera Egipta Shehata Hasana, koji je poznat kao zaljubljenik stalnog mijenjanja prve postave, je u sljedećim minutama došla do nekoliko sjajnih šansi, koje ipak nisu iskorištene. Tako su Amerikanci na Royal Bafokeng (Rojal Bafokeng) stadionu u 63. (Michael Bradley) i 71. (Clint Dampsey) minuti došli do još dva gola i tako rezervisali kartu za polufinale, koje u srijedu igraju protiv evropskog prvaka, Španije.

Autor: Elvir Avdić

Odgovorna urednica: Marina Martinović