2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Gatlin najbrži na sto metara

Azer Slanjankić25. august 2004

Protekli vikend donio je prva velika iznanadjenja u takmičenjima u atletici. James Gatlin je tako neočekivano osvojio zlato u utrci na sto metara.

Justin Gatlin najbrži sprinter
Justin Gatlin najbrži sprinterFoto: AP

Amerikanac Justin Gatlin šokirao je svoju konkurenciju i pobijedio u sprintu na 100 metara i osvojio titulu najbržeg čovjek na planeti. Drugi je bio Francis Obikwelu, a treći glavni favorit i pobjednik sa prošle olimpijade i Sidneyu, Maurice Greene. Gatlin je istrčao najbolje ovogodišnje vrijeme 9,85. Portugalac Obikwelu je bio stotinku sporiji, a još stotinku više je za stazu od sto metara trebao Mauorice Greene. Favoriti za medalje Shawn Crawford iz SAD-a, te Asafa Powell sa Jamajke su zauzeli tek četvrto i peto mjesto.

Ovaj vikend su blistali Švedjani koji su osvojili čak tri zlatne medalje. Carolina Kluft je pobijedila u sedmoboju, u skoku u vis je prvi bio Stefan Holm. On je uspio da preskoči letvicu podignutu na 2 metra i 36 centimetara visine. Još jedno zlato za Švedjane koji su u Atinu poslali svega 12 atletičara, osvojio je Christian Olsson u troskoku.

Šansu za srebro u bacanju kugle ima sada bronzana Njemica Nadine Kleinert. Prva u bacanju kugle Ruskinja Irina Korschanenko, bila je pozitivna na doping testu. Korschanenkova je još 1999. bila kažnjena sa dvije godine zabrane zbog korištenja nedozvoljenih sredstava. Doping u grčkom timu dobija sve više dimenzije skandala. nakon što je zbog korištenja nedozvoljenih sredstava oduzeta medalja jednom grčkom atletičaru koji je bio treći u dizanju tegova, policija je pretresla prostorije diskvalifikovanog trenera Tsakisa. Pronadjeno je čak 1400 ampula sa nedozvoljenim sredstvima.

Njemački atletičari nisu ispunili nade i postižu mršave rezultate, najveće razočarenje je bio Ingo Schultz od koga se očekivala medalja u utrci na 400 metara. On se u polufinalnoj utrci sapleo i pao.

Duh tragedije i istorije se sinoć osjetio na stadionu Panatenaikos. Ovacije oko deset hiljada gledalaca su propratile ulazak na stadion Japanke Mizuki Noguchi koja je nakon pretrčanih 42 kilometra maratona postigla vrijeme od dva sata, dvadeset šest minuta i dvadeset sekundi. Ličnu tragediju je doživjela svjetska rekorderka, Paula Radcliffe koja nije ni stigla na cilj. Ova britanska atletičarka je iscrpljena i u suzama odustala od utrke na 36 kilometru. Na 35 stepeni u hladu je srebro za Keniju istrčala Catherine Nderba. Treća je bila Amerikanka Deena Castor. Još jednu ličnu tragediju je doživjela amerikanka Gail Devers. Njoj se na njenim petim olimpijskim igrama nije ostvarila želja da konačno osvoji zlato i u disciplini sto metara s preprekama. Dvostruka olimpijska pobjednica u sprintu na sto metara, povrijedila se već na prvoj prepreci.