HSV sanja o polufinalu

10. april 2009

HSV i Verder su osvjetlali obraz njemačkog fudbala. U izvrsnoj utakmici protiv ekipe Manchester Cityja ekipa iz Hamburga je izborila povoljan rezulat od 3:1. Istim rezultatom je Verder savladao Udineze Calcio.

Piotr Trochowski je bio najbolji igrač na terenuFoto: picture-alliance / dpa

Bila je to odlična fudbalska predstava pred punim stadionom u Hamburgu. HSV već sada sanja o prvom polufinalu kupa UEFA-a nakon 26 godina pauze. Ekipa trenera Martina Jola je na kraju slavila zasluženih 3:1 protiv ekipe Manchester Cityja, ekipe koja je u proteklih godinu dana dobila igrače vrijedne milione. Samo Robinjo je koštao 36 miliona eura.

Ipak, počelo je loše po HSV, primili su gol već nakon 35 sekundi igre. Nisu se predali i rano su izjednačili, golom Jorisa Mathijsena u 9. minuti. Piotr Trochowski i Paolo Guerrero su potom sa po jednim golom realizovali terensku inicijativu domaćina.

"Volio bih da smo postigli još jedan gol.", izjavio je nakon utakmice trener Martin Jol, imajući u vidu da Machester odlično igra na domaćem terenu. I on je svjestan toga da posao još nije završen.

"Sramota je da smo primili pogodak u prvoj minuti.", kaže Piotr Trochowski, koji je bio najbolji igrač utakmice. On takođe upozorava da nema govora o tome kako je polufinale već "u džepu", jer je u uzvratnoj utakmici sve moguće.

Verder takođe izborio dobar rezultat

UEFA Cup Werder Bremen gegen Udinese Calcio
Diego je šutirao iz svih pozicijaFoto: picture-alliance / dpa

U polufinalu kupa UEFA-, 30. aprila i 7. maja moglo bi doći i do "unutarnjemačkog" odmjeravanja snaga. Verder je, takođe kao domaćin, pobijedio istim rezultatom 3:1 protiv italijanskog Udineze Calcia. Na terenu se nije vidjelo da je Verder u maloj krizi. Ova ekipa na tabeli Bundeslige zauzima tek deseto mjesto. Premalo za tim koji je uoči početka sezone razmišljao o mjestu koje omogućava takmičenje u Ligi šampiona.

Za odličan rezultat je najzaslužniji "dirigent" domaćina, Diego. Pred više od 32.000 gledalaca na Vezer stadionu Brazilac je postigao dva gola. Strijelac za Verder je bio i Almeida. Zadovoljstvo trenera domaćih, Thomasa Schaafa, ipak je pokvario gol Udinezea u 87. minuti. "Protivnik je bio često pred našim golom, imali su dobre šanse. Ipak, potpuno bespotrebno smo primili gol, odbrana se potpuno opustila. U drugu utakmicu moramo ući maksimalno koncentrisani. Jedino pozitivno što ima u ovom primljenom golu je da nas on opominje da moramo biti vrlo oprezni u uzvratnoj utakmici.", izjavio je Schaaf. Uprkos dobrom rezultatu, on smatra kako su šanse za prolazak u finale 50:50.

Autor: AS/dpa

Odg. urednik: Mehmed Smajić