2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Ibišević: Nije lako igrati protiv Spahića

2. februar 2014

U susretu timova dvojice reprezentativaca BiH pobjedu je odnio Bajer Leverkuzen Emira Spahića. “Imali su i malo sreće ”, kaže prvi strijelac Štutgarta Vedad Ibišević, koji žali zbog propuštenih prilika.

Duel Ibišević-SpahićFoto: DW/A. Slanjankic

Tri poraza u protekle tri utakmice imali su i Bajer i Štutgart. Bajer je na kraju slavio pobjedu od 2:1 i tako izašao iz male krize te zadržao drugo mjesto na tabeli koje vodi u Ligu šampiona.

Pri tome na početku susreta nije izgledalo kao da će domaćini da slave. “Počeli smo dobro, baš kao što smo se dogovorili uoči utakmice”, kaže Vedad Ibišević. Štutgart je igrao čvrsto u odbrani i bio opasniji u napadu. To je i rezultiralo vođstvom gostiju već u 12 minutu golom Moritza Leitnera.

Vedad Ibisevic
Vedad IbiševićFoto: DW/A. Slanjankic

“Nakon toga uslijedile su neke naše sitne greške, mada smo sve u svemu igrali potpuno ravnopravno i uz malo sreće domaćini su na kraju dobili utakmicu”, rekao je Ibišević.

Možda je konačnoj pobjedi Bajera, koji je tokom utakmice malo po malo preuzimao inicijativu, doprinijela teška utakmica i poraz Štutgarta u srijedu (29.1.) protiv Bajerna iz Minhena. Bila je to zaostala utakmica iz prvog dijela sezone. Ibišević je i na tom susretu pogodio za svoj tim, ali je Bajern na kraju slavio.

Dueli sa Spahićem

Ibiševića je tokom napada Štutgarta čuvao upravo kapiten reprezentacije BiH Emir Spahić. Spahić je pauzirao tri utakmice zbog crvenog kartona kojeg je zaradio na utakmici protiv Borusije iz Dortmunda. “Lider Leverkuzena iz sjene”, kako su ga ocijenili neki njemački mediji, solidno je obavio svoj posao u odbrani, mada je pauza pomalo i ostavila traga. Nekoliko puta je, odlično, dugim loptama uposlio kolege u napadu, ali su nekoliko puta lopte otišle i “u prazno”. U svakom slučaju nije dozvolio previše šansi Štutgartu u “svojoj zoni odgovornosti” u kojoj je često stajao nasuprot Ibiševića.

“Nije lako igrati protiv Spahića, to je jedan od najboljih igrača u Bundesligi. Bez obzira na to, žao mi je što nisam iskoristio priliku za izjednačenje koju sam imao u 88. minuti utakmice”, kaže Ibišević.

A utakmicu su odlučila dva gola dvojice “povratnika”. Kießling je poravnao na 1:1 sredinom prvog poluvremena i tako okončao svojih 428. minuta igre bez postignutog gola. Mnogo važniji gol bio je onaj Erena Derdiyoka u 84. minuti. Derdiyok je tako donio tri boda Bajeru i prekinuo frustrirajućih 440 dana bez gola (prije toga je bio strijelac “davnog” 18.novembra 2012.).

Fußball Bundesliga 19. Spieltag Bayer 04 Leverkusen - VtB Stuttgart

Štutgart pritjeran leđima uza zid

Trener Štutgarta Thomas Schneider izbjegavao je da nakon ove utakmice govori o “borbi za opstanak” u prvoj ligi. Štutgart je trenutno na 13. mjestu, ima šest poraza u proteklih sedam utakmica.

Ibišević vjeruje u svoj klub i svoje saigrače: “Moramo analizirati naše greške i nadamo se da će nam se u narednim utakmicama pozitivno vratiti ono što smo investirali u ove dvije. Sigurno smo našim igrama zaslužili da budemo bolje pozicionirani na tabeli.”

Prilika za tri boda i bjekstvo iz opasne zone pruža im se već u narednom kolu kada se igra “švapski derbi” (Nijemci sugrađane iz regije oko Štutgarta zovu “Švabama”). U 20. kolu Bundeslige u goste stiže Augsburg.

Autor: Azer Slanjankić

Odgovorni urednik: Svetozar Savić