Inter šampion Evrope

23. maj 2010

Fudbaleri Intera iz Milana postali su prvaci Evrope pošto su u subotu (22.5.) u finalu Lige šampiona na stadionu Santjago Bernabe u Madridu, savladali Bajern iz Minhena rezultatom 2:0.

Slavlje "nero-azura" u Madridu.Foto: AP

Fudbaleri italijanskog Intera postali su prvaci Evrope, pošto su u Madridu u finalu Lige šampiona savladali njemački Bajern sa 2:0. Oba gola za „nero-azure“ postigao je argentinski internacionalac Dijego Milito u 35. i 70. minutu.

Interu je to treća titula prvaka Evrope u istoriji kluba, a prethodne dvije osvojio je 1964. i 1965. godine.

Za kapitena Intera Havijera Zanetija ova utakmica bila je 700. u dresu milanskog kluba a od 68. minuta zamijenio ga je kapiten reprezentacije Srbije Dejan Stanković.

Champions League Finale 2010 Bayern München gegen Inter Mailand in Madrid Flash-Galerie
Čovjek koji je obilježio finale Lige šampiona - Dijego MilitoFoto: AP

Prvo poluvrijeme

Bajern je tokom prvog poluvremena imao terensku inicijativu, a Inter je vrebao svoje prilike iz kontra-napada. Prvu šansu Bajern je imao u osmom minutu, kada je Arjen Roben prošao po desnom boku, „zavrnuo“ loptu na peterac, a Ivica Olić šutirao pored gola. U 16. minutu Maikon je u šesneastercu Intera dva puta dodirnuo loptu rukom, ali sudija Hauard Veb odmahnuo je rukom i pokazao da se igra nastavi.

Minut kasnije zaprijetio je Inter preko Veslija Snajdera, koji je odlično šutirao iz slobodnog udarca, lopta je zakačila Hamita Altintopa, ali je golman Bajerna Hans Jerg But odlično reagovao. Bajern je uzvratio u 22. minutu preko Robena, ali je njegov volej udarac završio preko gola. Četiri minuta kasnije Snajder je ponovo iz slobodnog udarca probao da ugrozi gol Bajerna, ali je But bio siguran.

Inter je do vođstva došao u 35. minutu, kada je golman Žulio Cezar dugom loptom pronašao Milita, ovaj je dodao do Snajdera, koji ju je „gurnuo“ u prostor svom napadaču, a argentinski internacionalac rutinski poslao loptu u mrežu. Prvak Italije pitanje pobjednika mogao je, praktično, da riješi u 43. minutu, ali je Snajder iz odlične pozicije šutirao pravo u Buta.

Champions League Finale 2010 Bayern München gegen Inter Mailand Fans in Mailand Flash-Galerie
Slavlja ispred Duoma u centru MilanaFoto: AP

Drugo poluvrijeme

Bajern je već u prvom minutu drugog poluvremena imao priliku da izjednači. Odbrambeni igrači Intera su "zaspali", lopta je došla do Tomasa Milera, ali je Žulio Cezar odlično intervenisao. Već u sljedećem napadu mogli su da se raduju navijači Intera, ali je But, poslije šuta Gorana Pandeva, izbacio loptu u korner.

Golman Intera istakao se i u 64. minutu, kada je još jednom odbranio udarac najagilnijeg igrača Bajerna, Robena. Kazna za promašaje stigla je minhensku ekipu u 70. minutu, kada je u kontranapadu Milito prevario Danijela Van Bujtena, izašao sam ispred Buta i poslao loptu u donji lijevi ugao njegovog gola.

Nakon drugog pogotka Inter je potpuno „umrtvio“ igru, znalački sačuvao svoj gol i došao do treće titule ove sezone. „Nero-azuri“ su prethodno osvojili kup i prvenstvo Italije.

NO FLASH Champions League Finale 2010 Bayern München gegen Inter Mailand in Madrid