Kosovari tima "Švajcarske" pokazali dvoglavog orla

Dijana Roščić
23. juni 2018

Sve je politika. Švajcarski reprezentativci u Rusiji svoju pobjedu protiv Srbije proslavili pokazujući dvoglavog orla, nakon što su 52 minute bili izviždavani. No, FIFA ne toleriše političke poruke na stadionu.

Russland WM 2018 l Serbien vs Schweiz – 1:2 Tor Xherdan Shaqiri

„U drugom poluvremenu se Srbima osvetilo što su nehajno propuštali svoje prvoklasne šanse", piše njemački onlajn servis tagesschau u komentaru o utakmici Srbija - Švajcarska, koja se završila pobjedom šavjacarske reprezentacije od 1:2.

Sedam minuta nakon ponovnog starta, Džaka je sa udaljenosti od 22 metra izjednačio rezultat golom, u kojem se lopta zabila u desni ugao mreže. Četiri minuta kasnije, gotovo pa još jedan gol. Šaćirijev dobro promišljen šut sa ivice kaznenog prostora zavržio se udarcem lopte u lijevu prečku.

Kao rezultat toga, razvijena je potpuno otvorena igra. Švajcarska je imala sreće da sudija Feliks Cvajer nije presudio penal nakon što su Stefan Lihtštajner i Fabijan Šar srušili Mitrovića u kaznenom prostoru (67'). A onda, nakon što je Brel Embolo glavom dodao loptu Mariju Gavranoviću koji je sam bio isperd golmana Stojkovića, uslijedio je pobjednički gol (84).

Slavlje Švajcaraca bi međutim moglo da ima i neprijatan epilog: Strijelci Đerdan Šaćiri i Granit Džaka- obojica porijeklom sa Kosova - formirali su rukama dvoglavog orla, koji se može vidjeti na albanskoj zastavi. To je politička provokacija za navijače Srbije, a FIFA zabranjuje političke poruke, piše tagesšau.

Džaka i Šaćiri nemaju političkog senzibilteta

Đerdan Šaćiri i Granit Džaka su svojim gestovima provocirali srpske gledaoce. Oni podgrijevaju diskusiju u vezi sa švajcarskom reprezentacijom za koju se smatralo da je završena ili barem ublažena, piše Neue Zuercher Zeitung.

Russland WM 2018 l Serbien vs Schweiz – 1:1 Tor Granit Xhaka
Granit Džaka sa simbolom dvoglavog orlaFoto: REUTERS

Đerdan Šaćiri i Granit Džaka, dvojica najtalentovanijih igrača nove generacije švajcarskog fudbala, sa dva gola su utakmicu u Kalinjingradu odlučili u korist svog tima. Niko u ovoj repreznatciji ne igra kao oni. Ali, njihova politička senzibilnost i društvena svijest su nerazvijeni. Večeras je trebalo da puste da fudbal govori. Ali, proslavljajući golove, oni su komunicirali svojim rukama, uz kulturni kod koji su srpski gledaoci na stadionu i na TV sigurno shvatili kao provokaciju.

Džaka i Šaćiri, obojica porijeklom kosovski Albanci, formirali sa prstima albanskog dvoglavog orla, a to je nacionalistički gest - i to na utakmici koja je ionako bila napeta da je smatrana utakmicmom visokog rizika. Srbi i Albanci nemaju dobre odnose. I fudbaleri to znaju.

Delegacija Švajcarske je danima elegantno izbegavala ovu temu, naročito trener Vladimir Petković, koji je ignorisao sve političke nijanse. Njegovi igrači na terenu je trebalo da se ponašaju kao on. Jer, ti gestovi nisu bili nepromišljeni. Džaka je u intervjuu rekao da je tako želio da se zahvali svim ljudima koji su ga uvijek podržavali. Ali ono što su dvojica igrača zapravo učinili je sljedeće: oni su podgrijali diskusiju za koju se mislilo da je završena ili barem ublažena. Reprezentacija Švjacarske je zbog toga nekoliko godina patila i govorilo se da je tim podijeljen - a prikazivanje albanskog dvostrukog orla smatralo se izrazom tog kultrunog jaza.

U novembru 2014, Savjet igrača švajcarske reprezentacije je odlučio da se u budućnosti uzdrži od takvih gestova. Od sada više neće biti takvih problema, rekao je Valon Behrami. Sada se mora konstatovati: rad na senzibilizaciji u reprezentaciji nije imao trajni efekat - iako takvih signala rukama neko vrijeme nije bilo. Ali još su vremena takva, da na primjer „Weltwoche" piše da je nacionalni tim Švajcarske „trupa veterana, stranih plaćenika uglavnom sa Balkana, obogaćena sa nekoliko švajcarizovanih Afrikanaca". To zvuči kao provokacija. Džaka i Šaćiri su u Kalinjingradu mogli na to da odgovore pametnije, a ne tako što su i sami provocirali, zaključuje Neue Zuercher Zeitung.

Russland WM 2018 l Serbien vs Schweiz 1:1
Reprezentacija Srbije savladana od selekcije Švajcarske, čiji je trener Vladimir Petković porijeklom iz BiH i golovima Đerdana Šaćirija i Granita DžakeFoto: Getty Images/M. Hangst

Spiegel Online piše: „Tokom 52 minuta, navijači iz Srbije su izviždavali Granita Džaku. A onda je Švajcarac svu svoju frustraciju i ljutnju istresao u dugačku loptu koja je dovela do izjednačenja. Proslavljajući taj gol on je rukama imitirao albanskog dvostrukog orla. Bila je to scena večeri, ali ne zato što je gol bio zaista lijep, već zbog prilično mračnog izgleda Džake, koji je i posljednjem gledaocu jasno stavio do znanja da je ovo više od igre, da se na ovoj utakmici radi o nečemu drugom, a ne samo o bodovima na svjetskom prvenstvu.

Spoznaja večeri: Sve je politika. Švajcarski reprezentativci u Rusiji svoju pobjedu protiv Srbije proslavljaju albanskom gestom. Nejasno je da li će ova akcija imati posljedice. Normalno je da FIFA ne toleriše političke poruke na stadionu. Vremena su komplikovana, barem kao tabela u grupi E," piše Špigel.

Priredila: Dijana Roščić