Kvalifikacije za EP: uvjerljiva pobjeda Njemačke

13. oktobar 2010

Nogometaši Njemačke pobijedili su Kazahstan u Astani 3-0. Time su došli do četvrte pobjede u kvalifikacijskoj grupi A za Evropsko prvenstvo 2012.

Kvalifikacijska utamkica Kazahstan - NjemačkaFoto: dapd

Igrači Joachima Löwa su veliki dio utakmice, posebno u prvom poluvremenu, bili bolja momčad na terenu. Tokom prvih 45. minuta su stvorili četiri vrlo dobre prilike za gol, od kojih niti jednu nisu realizovali. Tako je Sami Khedira u 43. minuti udarcem glavom pogodio stativu.

Kasachstan gegen Deutschland
Mesut Oezil (lijevo) čestita strijelcu prvog gola Miroslavu Kloseu (desno)Foto: dapd

Ka pobjedi je njemačke reprezentativce poveo Miroslav Klose, koji je u 49. minuti vrlo dobro reagovao pred golom, te uz asistenciju Lukasa Podolskog šansu pretvorio u vođstvo gostiju. Bio je to njegov 58. pogodak za reprezentaciju. Po broju postignutih golova Klose je drugi najbolji strijelac u istoriji njemačke reprezentacije, odmah iza Gerda Müllera sa 68 pogodaka. Nakon zabijenog gola, Nijemci su se opustili i pomalo prepustili igru domaćinima, koji su imali nekoliko dobrih prilika. Strijelac prvog gola – Klose se kratko nakon pogotka ozlijedio i morao je napustiti teren u 55. minuti zbog povrede mišića.

Dominacija u drugom poluvremenu

Umjesto Miroslava Klosea u igru je ušao Mario Gomez. On je u 76. minuti postigao drugi gol za njemačku reprezentaciju. Kapiten Philipp Lahm nakon utakmice nije skrivao zadovoljstvo: „Danas je bilo važno da osvojimo tri boda, bez obzira kako. Sada imamo 12 bodova iz četiri utakmice. Bolji rezultat se ne može postići.“

U 85. minutu je Nijemce do konačne pobjede doveo, ovaj put, nezaustavljivi Lukas Podolski, izvrsnim solo-prodorom. “Trener nas je dobro rasporedio. U drugom poluvremenu smo dodali gas za razliku od prvog. kada smo propustili nekoliko šansi.“