Minimalan poraz, nada nije izgubljena

15. novembar 2009

U prvoj utakmici baraža za Svjetsko nogometno prvenstvo u Južnoafričkoj Republici, Portugal je savladao BiH (1:0). Reprezentativci BiH imali su nekoliko veoma dobrih šansi, ali im je nedostajalo i malo sreće.

Džeko pred golom PortugalaFoto: AP

Sve nade bosanskohercegovačkog nogometa usmjerene su ka utakmici u Zenici, gdje će nogometna reprezentacija BiH nastojati anulirati minimalnu pobjedu Portugala.

Reprezentativci BiH su prikazali su dobru igru, posebno u odbrani, a u napadu su preko Ibiševića, Ibričića i Džeke, u finišu i Muslimovića, stvorili nekoliko povoljnih prilika. No, bh. igračima je ovog puta nedostajalo sportske sreće kako bi došli do mnogo povoljnijeg rezultata.

WM Qualifikation Portugal Bosnien Fußball
Bruno Alves pogodak je postigao u 32. minutiFoto: AP

Nakon pogodka ofenzivnija igra

Jedini pogodak na utakmici postigao je Alves u 32. minuti, kada je iskoristio dodavanje Nanija i nepažnju Ibričića i s pet metara neometan zatresao mrežu.

Nakon primljenog gola nogometaši BiH krenuli su ofanzivnije ka golu domaćina, a prvu priliku imali su u 34. minuti preko Ibiševića, koji je sa desetak metara šutirao preko gola.

Četiri minute kasnije udarac Salihovića je krajnjim naporom odbranio Eduardo, a u 45. minuti Ibričić je pogodio prečku.

Flash-Galerie Edin Dzeko
Jednu od najboljih prilika na utakmici imao je Edin DžekoFoto: picture alliance / empics

Prečka, pa stativa

U drugom poluvremenu Portugalci su ponovo preuzeli igru i preko Deca i Liedsona stvorili par prilika.

Uzvratio je Džeko udarcem s ivice šesnaesterca u vanjski dio mreže.

Selektor Blažević je u finišu u igru ubacio i trećeg napadača Muslimovića, kao i Pjanića. U takvoj formaciji bh. nogometaši stvorili su i dvije najbolje prilike na utakmici. Prvo je Džeko, na centaršut Pjanića, udarcem glavom pogodio prečku, a odbijenu loptu Muslimović šutira i pogađa stativu.

Tako je reprezentacija BiH propustila da već u Lisabonu dođe do pozitivnog rezultata, te sa golom zaostatka dočekuje revanš meč baraža 18. novembra na stadionu Bilino polje. U toj utakmici neće moći da nastupe tri igrača zbog žutih kartona.

WM Qualifikation Bosnien und Herzegowina Flash-Galerie
Blažević - Nešto ćemo ipak smislitiFoto: picture-alliance/ dpa

"Nesreća je u činjenici da nam tri značajna igrača ne mogu igrati jer su dobili žute kartone, Muratović, Rahimić i Spahić, ali ja se nadam da ćemo naći neku dobitnu kombinaciju", rekao je selektor Miroslav Blažević za BHT ističući da je ipak zadovoljan rezultatom: "Oni stvarno mogu da se raduju, ali se nadam da ćemo im u Zenici pripremiti jedno osobito iznenađenje."

Rezultat nije nedostižan

Prema mišljenju Blaževića, portugalska pobjeda od 1: 0 nije nedostižna. "I sve ćemo napraviti da ovaj, prema mom mišljenju pozitivan rezultat, pretvorimo u definitivnu radost", rekao je Blažević.

U susretu u Lisabonu za reprezentaciju BiH su nastupili: Hasagić, Spahić, Muratović (od 87. Pjanić), Rahimić, Jahić, Misimović (od 81. Muslimović), Džeko, Nadarević, Ibišević, Salihović, Ibričić.

Autori: S. Huseinović/FENA

Odg. urednik: Zorica Ilić