Nezaustavljivi Ibišević

9. decembar 2012

Rezultatom 3:1, pri čemu je Ibišević postigao sva tri gola, VfB Stuttgart je uvjerljivo savladao svog izravnog konkurenta u Bundesligi - Schalke 04. Ibiševića je taj rezultat katapultirao na vrh liste strijelaca.

Vedad Ibišević
IbiševićFoto: picture-alliance/dpa

Vedad Ibišević je gotovo sam ispred VfB Stuttgarta napravio kratki postupak sa Schalkeom. Na ovu rečenicu se uglavnom svode komentari njemačkih medija o jučerašnjem (8.12.) Ibiševićevom nogometnom pohodu. Već u drugoj minuti je postigao prvi gol. Ostali su slijedili u 38. (jedanaesterac) i 61. minuti. Time je Ibišević za Stuttgart postao u međuvremenu gotovo nezamjenjiv.

Nogometaši Stuttgarta na terenu
Nogometaši Stuttgarta imaju trostruki razlog za slavljeFoto: picture-alliance/dpa

Stevensu se ljulja trenerska stolica

"Strašno se radujem što trenutačno stvari ovako teku", kazao je vidno zadovoljan Ibišević nakon pobjede nad Schalkeom. A, dok je Ibišević "kraljevsko plavima" zadavao golove, što je Schalke radio? - pitaju se komentatori. Pokušavali su se suprotstaviti Švabama, ali samo - pokušavali. U prvih 40-ak minuta su se prilično uspješno odupirali momčadi Stuttgarta, a jedan pokušaj im je i uspio, i to je bio gol Cipriana Marice u 12. minuti. Međutim od Ibiševićevog suparnika u Schalkeu, Huntelaara, gotovo da nije bilo ni traga ni glasa. U drugom poluvremenu je Stuttgart bio vidno jači te je Ibiševiš uspio postignuti i treći gol i dovesti Stuttgart do značajnog vodstva. "U drugom poluvremenu smo učinili toliko grešaka da smo ojačali protivnika", kazao je Schalkeov trener Huub Stevens.

Huub Stevens
Huub Stevens priznao da je Stuttgart bio boljiFoto: picture-alliance/dpa

Ta utakmica je Švabe iz Stuttgarta ujedno s 25 bodova učvrstila na šestoj poziciji na tabeli Bundeslige, odmah iza Schalkea. No, za Schalke je to bila kobna utakmica zbog toga što je to već peta utakmica u kojoj nisu uspjeli izboriti pobjedu. Ali i za Schalkeovog trenera Stevensa bi to mogla postati kobna utakmica, jer je nakon niza neuspjeha u ovoj sezoni sada pod znakom pitanja i njegov ostanak u tom klubom nakon isteka ugovora na ljeto 2013. godine.

Velika prednost Bayerna iz Münchena

Nakon te utakmice je međutim i jedna stvar sigurna, a to je da Stuttgart svakako ulaže još više nade u Ibiševića te je uprava kluba sigurna da je, time što ga je dovela u svoje redove, učinila pravu stvar. Za Ibiševića je to bio "perfektan dan", jedan je od komentara na njegove golove. S ukupno deset pogodaka u ovoj sezoni on je zauzeo prvo mjesto na listi strijelaca Bundeslige, zajedno s Alexanderom Meierom iz frankfurtskog Eintrachta. No, za petama na toj listi je Ibiševiću i Meieru Bayernov igrač Mario Mandžukić, koji je dosad predvodio tu listu. No, Mandžukića je u utakmici protiv Augsburga u 61. minuti zamijenio Gomez, tako da mu možda i nije pružena prilika do kraja da se dokaže. Ali se Gomez zato dokazao i već u 63. minuti postigao gol. Bayern München je tim golom odnio pobjedu nad Augsburgom (2:0). Taj klub tako iz kola u kolo dokazuje da je s pravom rekordni prvak Bundeslige i jedan od najuspješnijih klubova u Europi. Bayern se nalazi čvrsto na prvom mjestu na tabeli s 41 bodom - 11 bodova više nego drugi na tabeli: Bayer Leverkusen.

Gomez u utakmici protiv Augsburga
Gomez svjestan da se Bayern ne smije opuštatiFoto: picture-alliance/dpa

Igrači Bayerna su međutim svjesni da se ne smiju odmarati na dosadašnjem uspjehu. "Sami sebe možemo zaustaviti ako se sad počnemo opuštati", istaknuo je Gomez.

I on je time u pravu. Iako je Bayern ostvario značajnu prednost i postao jesenji prvak Bundeslige, Ibiševićevi napadi su pokazali da u drugim klubovima ima itekako sposobnih i talentiranih nogometaša, koji čak i jednom Bayernu mogu pomrsiti planove i postati im opasni.

Autorica: Marina Martinović (dpa, sportschau.de, bundesliga.de)

Odgovorni urednik: A. Šubić