Sport

Ništa od revanša - Francuska je svjetski prvak

Dunja Dragojević-Kersten
15. juli 2018

Senzacija je izostala. Hrvatska je u finalu SP-a u Moskvi, koje je njemački tv-komentator ocijenio kao najbolje u zadnjih nekoliko desetljeća, izgubila od Francuske 2:4.

Russland WM 2018 Frankreich gegen Kroatien

I nebo nad Moskvom je nakon finala zaplakalo. Francuzi su kišu poslije zadnje utakmice Svjetskog prvenstva vidjeli kao suze radosnice, Hrvati kao solidarnost s tugom koja ih je obuzela kada je završilo 90 minuta na stadionu u Moskvi plus onih 5 sudačke nadoknade. Ovoga puta bez produžetaka, bez jedanaesteraca, ali zato sa šest golova. Stručnjaci su u prognozama i analizama prije utakmice bili složni da je Francuska favorit i da se Hrvatima ove nedjelje mora poklopiti sve da bi pobijedili jake Francuze - da hrvatski izbornik Dalić mora taktički nadmudriti svog francuskog kolegu, da hrvatska obrana mora biti vrhunski koncentrirana, da napadači moraju biti posebno raspoloženi i da sreća mora biti na hrvatskoj strani. Ovo potonje sigurno nije bilo slučaj. Pri kraju prvog poluvremena se statistika koja se pojavila na ekranu činila pomalo bizarnom. Tamo je, naime, stajalo da su Francuzi imali jedan udarac na gol, a Hrvati sedam. U tom trenutku je, međutim, Hrvatska gubila 1:2. Onaj drugi udarac koji je urodio pogotkom za Francusku je, naime, bio Mandžukićev autogol. Rasprave - i na mrežama i u studiju njemačke televizije - su se vodile i oko jedanaesterca dosuđenog za Francuze zbog Perišićeve igre rukom. Sudački stručnjak Urs Meier je rekao kako je Argentinac Nestor Pitana opravdano pokazao, nakon pregleda video-snimke, na bijelu točku, ali ga je poprilično uzrujao prekršaj koji je doveo do vodstva Francuza od 1:0 - prekršaj koji, prema njegovom mišljenju, to nije bio. Naprotiv, rekao je, Griezmanm je za svoju glumu trebao dobiti žuti karton.

Slobodan udarac za francuskih 1:0 uz pomoć Mandžukićeve glaveFoto: Reuters/C. Recine
Russland WM 2018 Frankreich gegen Kroatien | Grabar-Kitarovic und Dalic
Hrvatska predsjednica tješi izbornika DalićaFoto: Reuters/D. Sagolj

Llorisov poklon i borba do posljednje minute

Da je prvo poluvrijeme, koje su Hrvati  započeli bolje od Francuza i izjednačili u 28. minuti zgoditkom Ivana Perišića, imalo drugačiji tijek, tko zna što bi bilo... Ovako su Francuzi golovima Paula Pogbe (59. minuta) i Kyliana Mbappéa (65. minuta) u šest minuta riješili utakmicu u svoju korist pred 78.000 gledatelja u stadionu Lušniki. Hrvatske nade su još jednom zatitrale kada je francuski vratar Hugo Lloris htio predriblati Marija Mandžukića, a u maniri najboljeg slapsticka predriblao sebe.

Hrvatska je još imala nešto više od 20 minuta za dva gola. Ali čudo se nije dogodilo unatoč činjenici da se Vatreni nisu predavali do posljednje minute. Komentator njemačke radijske postaje WDR je rekao kako "skida sve kape koje ima pred Hrvatima koji su odigrali toliko puno minuta na ovom prvenstvu i unatoč tome imali volje i snage za odigrati jedno ovako dobro finale". Finale iz koje je kao pobjednik izašla Francuska. Može se raspravljati - i sigurno će se raspravljati - koliko je to nakon posljednje utakmice ovoga prvenstva bilo zasluženo, ali pobjedniku na kraju treba čestitati. Pobjedniku koji je odigrao izvrstan turnir i kojega mnogi smatraju najjačom i najboljom momčadi turnira.

Hrvatska je viceprvak. I to je ogroman uspjeh. Uspjeh o kojemu se u Hrvatskoj prije prvenstva samo moglo sanjati. Ne samo sportski. Posljednjih tjedana je zahvaljujući o nogometu cijeli svijet govorio o zemlji s nešto više od 4 milijuna stanovnika koja se prezentira kao nogometni div u Rusiji. Kad splasne razočarenje tako normalno nakon izgubljenog finala, sigurno će prevladati pozitivni osjećaji. I ponos što su Vatreni prezentirali nogomet i svoju zemlju na svjetskoj pozornici u najboljem svjetlu. S malom porcijom šlaga na kraju - Luka Modrić je proglašen najbolji igračem prvenstva.

Lukia Modrić - igrač turniraFoto: Reuters/K. Pfaffenbach