Champions-League-Halbfinale

27. april 2011

Uprkos golmanu svjetske klase, Manuelu Nojeru, Šalkeov san o finalu u Ligi šampiona se rasprsnuo kao mjehur od sapunice. U prvoj polufinalnoj utakmici Mančester je pobijedio Šalke rezultatom 2:0.

NojerFoto: dapd

Za Šalke je finale u Ligi šampiona nedosanjani san. Tim trenera Ralfa Rangnika (Rangnick) zasluženo je izgubio u polufinalu od Mančester junajteda rezultatom 2:0.. Poraz, pred 52.142 gladalaca (koliko je bilo prodatih karata) mogao je biti i veći. Ali, to je spasio odlični Šalkeov golman Manuel Nojer (Neuer).

Manuel protiv ManU

Samo u početku "kraljevsko plavi" su bili dostojan protivnik. Ali, onda je vodeći tim engleske Premijer lige sve više preuzimao igru. Superstar Vejn Runi (Wayne Rooney) i kompanija ostvarili su brojne šanse, koje su zahvaljujući sjajnim paradama golmana njemačke reprezentacije Nojera ostale samo šanse. "Manuel Nojer je nevjerovatan. To je vjerovatno najbolji učinak, koji sam ikad vidio sa svojim timom od jednog čuvara mreže", rekao je trener Mančestera Aleks Ferguson (Alex Ferguson).

Flash-Galerie Champions League Halbfinale Schalke vs Manchester
Slavlje nakon prvog postignutog golaFoto: dapd

Osim jednog udarca Džefersona Farfana (Jefferson) po zemlji, koji je završio u korneru s lijeve strane gola, Šalke nije imao izglednijih prilika. Nakon 60 minuta, momci iz Gelzenkirhena igrali su nešto hrabrije, i često bili pred golom golmana holandske reprezentacije, Edvina van der Sara (Edwin). Ali, ni jednu veću šansu nisu uspjeli da realizuju. Tada je Mančester golom Rajana Gigsa (Ryan Giggs) u 67. minutu poveo jedan prema nula. Nakon samo tri minuta Runi, protiv beznadežnih napora Šalkeove odbrane, dovodi Mančester u vođstvo 2:0. U slučaju oba postignuta gola, Nojer je bio nemoćan. "Imali smo sreće u prvom poluvremenu i izuzetnog golmana. Ali, pred protivničkim golom taktički se nismo snalazili. Takve greške na ovom nivou se ne smiju praviti", kritički gleda na meč trener Rangnik.

Šalkeov trener izašao je na teren sa istom postavkom kao i protiv Intera, kada su iznenadili milanskog šampiona i pobijedili rezultatom 5:2. Igrači sredine terena Alekasandar Baumjohan (Alexander Baumjohann), Hoze Manuel Hurado (Jose Manuel Jurado) i Džeferson Farfan, kao i napadači Raul i Edu, bili su ofanzivne snage trenera Rangika. Svi ostali igrali su ispod svojih mogućnosti. Djelovali su nervozno i sa previše respekta prema nesumnjivom favoritu - Mančesteru.

Vejn Runi i Kiriakos PapandopulosFoto: AP

U revanš utakmici u srijedu 4. maja na Old Trafordu, kraljevsko plavima može da pomogne samo veliko čudo. A druga polufinalna utakmica Lige šampiona je derbi vječitih rivala. U srijedu (27.4.) se sastaju Real iz Madrida i Barselona. Prije utakmice na stadionu Barnabe u Madridu u fudbalskom svijetu španske prijestonice vidljiva je ogoromna napetost. Karte na crnom tržištu dostižu enormne cijene. Da bi gledali svoje omiljene klubove u polufinalu najelitnijeg evropskog fudbalskog takmičenja fanovi moraju da izdvoje i do 1.500 evra.

Autor: Arnulf Boettcher i Svetozar Savić

Odg. urednik: Azer Slanjankić