Preko potrganih ligamenata do pobjedničkog postolja

Azer Slanjankic11. februar 2013

Njemačka slavi svoju zvijezdu Mariju Höfl-Riesch i drugu medalju na SP-u u Schladmingu. Njemica je nakon zlata u kombinaciji osvojila i broncu u spustu, ali zvijezda dana je bila skijašica koju je dugo pratio peh.

Na Youtubeu je to bio jedan od omiljenijih videa iz svijeta skijanja - skoro 300.000 puta su korisnici dolazili vidjeti blamažu Marion Rolland na Olimpijskim igrama 2010. godine u Vancouveru. Video-klip je kratak, onoliko kratak koliko je bio i nastup francuske specijalistice za brze discipline: tri puta se otisnula i nakon tri sekunde pala uz podrugljivi komentar reportera na engleskom: "Jeste li ovako nešto već vidjeli?" Nakon što je Rolland ostala ležati dodao je: "Čini se da je ozlijeđena..." Njegova sukomentatorica u studiju je na to rekla: "Vjerojatno su joj najviše povrijeđeni osjećaji." No bila je u krivu. Kao i mnogi drugi koji su Marion Rolland ismijavali nakon njezinog olimpijskog pada. Francuska skijašica se na startu utrke u Vancouveru teško ozlijedila: pukli su joj ligamenti u lijevom koljenu. Povreda je to tipična za skijaše čija su koljena stalno izložena ogromnim naporima.

Maria Hoefl-Riesch s drugom medaljom u džepu
Maria Hoefl-Riesch s drugom medaljom u džepuFoto: Reuters

Njemica Maria Höfl-Riesch je tako komentirala sastav ekipe na pobjedničkom postolju jučerašnje (10.2.) utrke Svjetskog prvenstva u spustu riječima: "To je podij križnih ligamenata. Svakoj od nas su pukli najmanje dva puta." Drugoplasiranoj, Talijanki Nadji Fanchini, čak tri puta.

Ostvarenje životnog sna

Ali jučer (10.2.) su svi pričali samo o jednoj skijašici: Marion Rolland. Ona nije bila u užem krugu favoritkinja, njezina pobjeda na Svjetskom prvenstvu u spustu 2013. smatra se velikim iznenađenjem. Ona se još ne može pohvaliti niti jednom pobjedom u Svjetskom kupu - najbolji su joj rezultati bili jedno drugo i jedno treće mjesto. Krik koji je ispustila u cilju došao je iz dubine njezine duše i istovremeno je zvučao kao okončanje dvogodišnje traume. Marion Rolland više neće ostati zabilježena u povijesti zimskih sportova i sjećanju publike kao skijašica koja se osramotila na Olimpijadi, već kao svjetska prvakinja koja je, nakon teške ozljede i come-backa, ostvarila senzaciju i sjajnom vožnjom na teškoj stazi u Schladmingu osvojila zlato u spustu. Prvo za Francusku u ovoj disciplini i ženskoj konkurenciji nakon punih 47 godina! "Od djetinjstva sanjam o tome da postanem olimpijska pobjednica ili svjetska prvakinja. Imala sam tako puno peha u životu. Čovjek treba samo vjerovati u svoje snove i oni će se jednoga dana ostvariti", rekla je Rolland: "Tako sam sretna. Uopće još ne shvaćam što mi se dogodilo."

Trijumf i beskrajna sreća - Marion Rolland u cilju
Trijumf i beskrajna sreća - Marion Rolland u ciljuFoto: ALEXANDER KLEIN/AFP/Getty Images

"Grande Nation" - iznenađenje prvenstva

Francuska sada slavi "Ro-Ro", kako prijatelji zovu Marion Rolland, koja, kako kaže obožava palačinke, crtiće i reality-TV. To je do jučerašnjeg trijumfa bilo sasvim drukčije. Nakon blamaže na Olimpijadi u Kanadi Francuzi su bili vrlo kritični prema potencijalu Rollandove i malo je tko vjerovao da bi mogla ostvariti ovakav uspjeh. Ona sama je, kaže, već ujutro na dan utrke imala dobar osjećaj i vjerovala je u sebe.

Samopouzdanje su joj ulile i njene muški kolege. Gauthier de Tessieres i David Poisson osvojili su srebro i broncu u superveleslalomu i spustu, tako da Francuska, iznenađujuće, vodi na listi medalja ovog Svjetskog prvenstva. Za razliku od ostalih zemalja, samo su kod Francuske tri medalje osvojile i tri različite osobe, tako da je njemačka novinska agencija dpa objavila jednu nešto drukčiju listu medalja: 1. Francuska, 3 (jedno zlato, jedno srebro i jedna bronca), 2. Tina Maze (SLO), 2 (jedno zlato, jedno srebro), 3. Maria Höfl-Riesch (DE), 2 , Aksel Lund Svindal (NOR), 2, SAD - svi po jedno zlato i jednu broncu, 4. Italija 2 srebra...

Autorka: Dunja Dragojević (dpa, sid)

Odgovorni urednik: Azer Slanjankić