Schalke ofanzivno protiv Intera

13. april 2011

Kada bi Schalke večeras (13.04.2011) izgubio protiv Intera sa 0:4, bio bi to posljednji njemački tim, koji se mora oprostiti od Lige šampiona. No, nakon pobjede u Milanu sa 5:2, takav scenario je malo vjerovatan.

U srijedu (13.04.2011) Schalke se sastaje sa Interom iz Milana u okviru četvrtine finala Lige šampiona. U prethodnom krugu upravo je Inter Milano izbacio iz takmičenja njemačkog višestrukog prvaka Bayern iz Minhena. Nakon što je Bayern pobijedio u gostima sa 1:0, na domaćem terenu izgubio je sa 2:3. Odlučujući gol je pao dvije minute pred kraj utakmice. Bayern je bio siguran da se izborio za četvrtinu finala i prepustio Italijanima premoć na terenu.

Schalke 04 Jubel
Slavlje nakon pobjede u MilanuFoto: picture-alliance/M.i.S.-Sportp

Schalke ne želi napraviti Bayernovu grešku

Schalke sada ne želi da ponovi istu grešku. Stoga je deviza večerašnje druge utakmice ista kao i prve i glasi: "Napad je najbolja odbrana." "Igraćemo da pobijedimo. Inter je u pozadini ranjiv i moraće igrati na potpuni rizik. A to će nam dati slobodnog prostora", pojašnjava trener Rangnick strategiju svog tima. On dodaje i da igrači Wesley Sneijder, Samuel Eto'o i Co ni po koju cijenu ne smiju dobiti premoć na terenu.

Ralf Rangnick Trainer FC Schalke 04
Novi trener Schalkea Ralf Rangnick unio dobar duh u timFoto: dapd

Svakako da su igrači Schalkea okriljeni neočekivano visokom pobjedom protiv Intera u Milanu. To je uveliko povećalo njihovo samopouzdanje. Pored toga Schalke je konačno počeo da ostvaruje dobre rezultate i na utakmicama Bundeslige. Nakon dvije posljednje pobjede, sada je na devetom mjestu na tabeli. Čini se da je pod dirigentskom palicom novog trenera ponovo zavladao polet u igri i timski duh. Niko ne žali za prethodnim trenerom Felixom Magathom.

U dobroj kondiciji

Ipak, profesionalci iz Gelsenkirchena profitiraju od jedne mjere, koju je uveo Magath. Bivši trener poklanjao je izvanrednu pažnju fitnessu. Upravo u igrama kao što je ova protiv Intera iz Milana, kondicija fudbalera Schalkea može biti presudna za konačnu pobjedu i dalji plasman u Ligi šampiona.

Schalke 04 Training vor dem Spiel gegen Inter Mailand FLASH Galerie
Igrači Schalkea na treningu pred susret sa InteromFoto: AP

U istoriji ovog fudbalskog kluba još se nikada nije desilo da je tim, nakon visoke pobjede u gostima, u drugoj utakmici izbačen iz takmičenja. S druge strane, u dresu Schalkea neće nastupiti njegov najbolji igrač Jefferson Farfan. On ne smije igrati zbog dva žuta kartona. Ali, Peruanac je siguran u dalji plasman svog tima: "Za Schalke neće biti problem što ne igram!" Farfana će na terenu zamijeniti 17-godišnji Julian Draxler.

I Real Madrid je u sličnoj situaciji kao i Schalke. Madrid je u gostima pobijedio Tottenham Hotspur sa 4:0. I ovaj tim će se najvjerovatnije, ukoliko se ne desi neko čudo, plasirati u polufinale Lige šampiona. A onda će doći do špansko-španskog duela između Madrida i Barcelone. Schalke će, ako se večeras plasira u polufinale, 26.04.2011 igrati protiv engelskog tima Manchester United.

Autor: Sarah Faupel/Jasmina Rose
Odg. urednik: Mehmed Smajić