Schumacher osvojio "Hockenheim"

26. juli 2004

Michael Schumacher po 11. put je ove godine bio najbrži u utrci Svjetskog prvenstva vozača Formule 1. Time je izjednačio svoj lični rekord iz 2002. godine, i približio se osvajanju sedmog naslova svjetskoga prvaka.

Michael Schumacher
Michael SchumacherFoto: AP

U 12. utrci sezone voženoj za Veliku nagradu Njemačke na stazi u Hockenheimu, Schumacher je slavio ispred Britanca Jensona Buttona i Španjolca Fernanda Alonsa. Ovom pobjedom Schumacher je povećao svoju prednost u ukupnom redoslijedu ispred timskog kolege Brazilca Rubensa Barrichella na 36 bodova pet utrka prije kraja. Treće mjesto ukupno drži Button s 13 bodova manje od Schumachera. Bodove su takođe osvojili i Dejvid Couthard iz Meklarena, Vilijamsov as Huan Pablo Montoja, Mark Veber iz ekipe Jaguar, Antonio Piconija koji u bolidu Vilijamsa mijenja povređenog Ralfa Schumacherai Takuma Sato iz BAR-Honde. Umjesto 67 krugova, na Hockenheimu se vozio krug manje, pošto je start odložen zbog problema Olivijea Panisa iz Tojote. Rubens Barikelo je u prvom krugu nakon kontakta sa Dejvidom Couthardom ostao bez prednjeg spojlera, nakon čega je otišao u boks i trku nastavio sa začelja. Tokom trke brazilski as uspio je da stigne do devetog mesta, a bolid ga je izdao čim je prošao cilj. On prvi put ove godine nije osvojio nijedan bod. Vozač Meklarena Kimi Raikonen je u 13. krugu imao ozbiljan udes pošto mu je otpao zadnji stabilizator. Bolid finskog asa se okrenuo i udario u zaštitnu ogradu, a Raikonen je ostao nepovredjen. U trenutku nesreće Raikonen je bio iza lidera trke Mihaela Schumachera. Tojotin vozač Kristijano da Mata odustaje u drugoj polovini trke nakon okretanja zbog pucanja zadnjeg levog pneumetika. Uprkos dominantnoj vožnji njemačkog šampiona, trka je bila veoma dinamična zbog brojnih borbi za pozicije i preticanja. U posljednjoj četvrtini trke Baton i Alonso vodili su oštru borbu za drugu poziciju i britanski as je uspeo da prestigne Španca uprkos problemima sa kacigom koje je imao do kraja trke. Uslijedilo je nadmetanje za treće mjesto pošto je Couthard bio iza Alonsa, ali je škotski vozač ipak odlučio da ne rizikuje i ne pretiče. Trku za Veliku nagradu Njemačke je završilo 17 vozača. Naredna trka, za Veliku nagradu Mađarske, na programu je 15. augusta.
Pobjedu Schumachera na Hokenheimu slavilo je preko 100 hiljada posjetilaca. “Ovo je jedan od najljepših vikenda koje sam doživio” rekao je ovaj vozač formule 1 nakon trke".