2. Μετάβαση στο κύριο μενού
  3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW

Ο «σωτήρας» Κλόζε και το «καταραμένο» δεύτερο παιγνίδι

22 Ιουνίου 2014

Το δεύτερο παιγνίδι της Εθνικής Γερμανίας με την ανέλπιστα δυνατή Γκάνα δεν ήταν περίπατος. Μετά το πρώτο γκολ η ομάδα του Γ.Λεβ έχασε τον έλεγχο. Σωτήριο το γκολ του Κλόζε και ... σάλτο. Όλη η Γερμανία μια γιγαντοοθόνη

Εικόνα: dpa

Υπάρχουν μέρες στη ζωή ενός ποδοσφαιριστή με το μέγεθος του Τόμας Μίλερ, που τίποτα δεν πάει καλά ακόμη και σε ένα εξαιρετικά κρίσιμο ματς. Στο πρώτο παιγνίδι εναντίον της Πορτογαλίας ο «θεός» Μίλερ έβαλε 3 γκόλ χαρίζοντας στην Εθνική Γερμανίας μια εντυπωσιακή πρεμιέρα στο Μουντιάλ, στο χθεσινό όμως δεν κατάφερε να επαναλάβει τη «θεϊκή» του επίδοση.

Σάλτο α λα Κλόζε

Η επιλογή του γερμανού τεχνικού να βάλει το Μίροσλαβ Κλόζε στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου απέδωσε και ο αειθαλής παίκτης έκανε - λίγα μόνο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο - το 2-2 χαρίζοντας στην ομάδα του έναν πολύτιμο πόντο. Ήταν και το 15ο γκολ του 36χρονου γερμανού διεθνή σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου που γιόρτασε με ένα -σχεδόν- επιτυχημένο σάλτο. «Βασικά δεν ήθελα στην ηλικία μου να το ξαναδοκιμάσω, δεν παίζει όμως ρόλο ότι δεν πέτυχε, ο κόσμος είδε ότι έχω χάσει τη φόρμα μου», είπε μετά τον αγώνα με δόση ειρωνείας χωρίς όμως να κρύψει και την υπερηφάνειά του. «15 γκόλ σε 20 Μουντιάλ δεν είναι και τόσο άσχημα». Για τον προπονητή Γιόαχιμ Λεβ αλλά και τα εκατομμύρια των φιλάθλων που παρακολούθησαν το χθεσινό παιγνίδι με την σχεδόν βέβαιη προσδοκία της νίκης, η ροή του παιγνιδιού ήταν κάτι σαν σκωτσέζικο ντους. Μετά από ατέλειωτα 50 λεπτά αναμονής στο πρώτο ημίχρονο το πρώτο γκόλ έστειλε τους Γερμανούς στα ουράνια. Για να ακολουθήσει η ψυχρολουσία στο δεύτερο ημίχρονο όπου «και οι δυο ομάδες ήταν πλέον αποφασισμένες να κερδίσουν», όπως είπε αργότερα στη γερμανική τηλεόραση ο ομοσπονδιακός τεχνικός.

Με ηθικό νίκης

«Οι παίκτες είναι πολύ κουρασμένοι. Το βλέπουμε. Το πρώτο ημίχρονο ήταν παιγνίδι τακτικής και δεν υπήρξαν πολλές ευκαιρίες για γκολ. Αλλά στο δεύτερο ήταν μια ανοιχτή μάχη. Υπ’ αυτές τις συνθήκες το τέμπο ήταν εξαιρετικά γρήγορο. Οι παίχτες τα έδωσαν όλα, έκαναν το πάν».
Ο αμυντικός Ματς Χούμελς το διατύπωσε με μεγαλύτερη ακρίβεια. «Απόψε είχαμε περισσότερο με ατομικά προβλήματα να πολεμήσουμε παρά με προβλήματα τακτικής». Αλλά ο Γιόαχιμ Λεβ δεν θέλησε να διεκτραγωδήσει την κατάσταση. Θεωρεί ότι με την ισοπαλία δεν αλλάζει η θέση εκκίνησης της ομάδας του και ότι η προσοχή πρέπει να στραφεί τώρα στο επόμενο παιγνίδι με στόχο φυσικά τη νίκη. Το ίδιο ελπίζουν και οι γερμανοί φίλαθλοι, που χθες βρήκαν την ευκαιρία να βγάλουν την ένταση πίνοντας μπύρα σε υπαίθριους χώρους, σε καφέ, μπαρ, κλαμπ και ντίσκο. Οι εκδηλώσεις ενθουσιασμού της περασμένης Πέμπτης μετά το 4-0 επί της Πορτογαλίας δεν επαναλήφθηκαν.