16η αγωνιστική της Bundesliga

Κώστας Συμεωνίδης10 Δεκεμβρίου 2007

Γκέλες των πρωτοπόρων – βρήκαν δίχτυα οι Έλληνες επιθετικοί

Μόναχο - Ντουίσμπουργκ 0:0Εικόνα: AP

Η Μπάγιερ Λεβερκούζεν εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις γκέλες των πρωτοπόρων της Bundesliga κερδίζοντας άνετα την Χάνσα Ρόστοκ με 3:0 με αποτέλεσμα να μειωθεί ακόμη περισσότερο η διαφορά από τους υπόλοιπους διεκδικητές. Ο προπονητής της Λεβερκούζεν Μίχαελ Σκίμπε: «Χαίρομαι πολύ, ιδιαίτερα για την απόδοση των παικτών μου. Συγχαρητήρια στα παιδιά».

Το 3:0 για την Λεβερκούζεν πέτυχε στο 72ο λεπτό του αγώνα ο Φάνης Γκέκας. Η ομάδα του Έλληνα διεθνή μετρά 30 βαθμούς και βρίσκεται στην 4η θέση. Έναν βαθμό περισσότερο μετρά το Αμβούργο που παραχώρησε ισοπαλία στην ουραγό Ενεργκί Κότμπους. Ισοπαλία και για την Μπάγιερν που απογοήτευσε στο Μόναχο μετά το 0:0 στον αγώνα με τον Ντουίσμπουργκ.

Οι βαυαροί ωστόσο παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς μετρούν 2 βαθμούς περισσότερους από την Βέρντερ που ηττήθηκε στο Ανόβερο με 4:3. Με τη νίκη αυτή το Ανόβερο σκαρφάλωσε στην 5η θέση ενώ στην 6η ακολουθεί η Καρλσρούη μετά το 2:2 στο Μπόχουμ.

Ένας από τους μεγάλους ηττημένους της 16ης αγωνιστικής ήταν αναμφίβολα η Χάνσα Ρόστοκ που ηττήθηκε με 3:0 από την Λεβερκούζεν με αποτέλεσμα να βρίσκεται πάλι στη ζώνη υποβιβασμού. Ο τεχνικός της ομάδας Φρανκ Πάγκελσντορφ: «Αναμφίβολα είναι μία ήττα που πονάει, είχαμε άλλα σχέδια για σήμερα».

Από τη ζώνη υποβιβασμού απομακρύνθηκε αντίθετα η Νυρεμβέργη μετά το 2:1 επί της Χέρτα Βερολίνου. Η Νυρεμβέργη προηγήθηκε από τα πρώτα λεπτά με γκολ του Άγγελου Χαριστέα.

Στις τρεις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται η Ενεργκί Κότμπους, το Ντουίσμπουγκ και η Χάνσα Ρόστοκ. Στην 15η θέση η Αρμίνια Μπίλεφελντ που ηττήθηκε στο Ντόρτμουντ με το σαρωτικό 6:1. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας Στουτγάρδη κέρδισε με 3:1 το Βόλφσμπουργκ ενώ η Σάλκε απέσπασε ισοπαλία από την Φρανκφούρτη. Ο Γιάννης Αμανατίδης σκόραρε για 5η φορά με τη φανέλα της Άιντραχτ.