2. Μετάβαση στο κύριο μενού
  3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW

19η αγωνιστική της Bundesliga

Tobias Oelmaier/Κώστας Συμεωνίδης16 Φεβρουαρίου 2009

Το Χόφενχαϊμ παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας παρά την ισοπαλία στο Γκλάντμπαχ - στη 2η θέση η Μπάγιερν μετά το θρίλερ στην Αλιάντς Αρένα

Ο Κλόζε πανηγυρίζειΕικόνα: AP

Αν και βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ η Μπάγιερν κατάφερε τελικά να πάρει το τρίποντο σε βάρος της Μπορούσια με 3:1. Έπειτα από λάθος του Ντεμικέλις ο Νέλσον Βάλντεζ κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα. Την ισοφάριση πέτυχε ο Ζε Ρομπέρτο σε μία αμφισβητούμενη φάση, με τους παίκτες της Μπορούσια να διαμαρτύρονται για οφσάιντ. Η Μπάγιερν πήρε το προβάδισμα μόλις 3 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα με γκολ του Μίροσλαβ Κλόζε ο οποίος στις καθυστερήσεις ανέβασε ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ γράφοντας το τελικό 3:1.

"Δόξα τω Θεώ κατάφερα τελικά να σκοράρω», είπε μετά το ματς ο Κλόζε. «Φυσικά και θα με πείραζε εάν είχαμε μείνει στην ισοπαλία ή εάν χάναμε. Τότε θα με κατηγορούσαν πάλι. Αλλά έτσι είμαι. Τα δίνω όλα για την ομάδα και ξέρω ότι στο τέλος δικαιώνομαι".

Ισοπαλία για Χόφεναϊμ

Δυσκολίες αντιμετώπισε το Χόφενχαϊμ στο Γκλάντμπαχ με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 1:1. Η Μπορούσια έφτασε κοντά στη νίκη αφού προηγήθηκε στο 44ο λεπτό και κατάφερε να κρατήσει το σκορ μέχρι και ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Το Χόφενχαϊμ κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει κατά την τελευταία επίθεση που έκανε και αυτό από θέση οφσάιντ, όπως τόνισε ο τεχνικός της Μένχενγκλαντμπαχ Χάνς Μάιερ: "Είμαι ιδιαίτερα απογοητευμένος. Κανονικά ήταν γκολ, έτσι όπως το είχα δει. Αλλά τώρα που το ξαναείδα ήταν ξεκάθαρα οφσάιντ. Ήταν το 89ο λεπτό. Όλα μπορεί να συμβούν. Αλλά μόλις είδα στην τηλεόραση ότι ήταν οφσάιντ".

Παρά την ισοπαλία το Χόφενχαϊμ παραμένει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ σε απόσταση αναπνοής, με μόλις έναν βαθμό διαφορά, ακολουθεί η Μπάγιερν.

Στην 3η θέση η Χέρτα

Στην τρίτη θέση η Χέρτα Βερολίνου που απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας από την Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Bundesliga Arminia Bielefeld Hertha BSC Berlin
Ισοπαλία για Αρμίνια και ΧέρταΕικόνα: AP

Την μεγάλη έκπληξη έκανε η Καρλσρούη που με «lastminute γκολ» πέτυχε μια σπουδαία νίκη σε βάρος του Αμβούργου με 3:2. Προσγειωμένος εμφανίστηκε παρόλα αυτά ο τεχνικός της ομάδας Έντμουντ Μπέκερ: "Ήταν το happy end για εμάς στο 92ο λεπτό. Φυσικά και είμαστε χαρούμενοι, είναι μια πολύ σημαντική νίκη".

Βαριά ήττα μέσα στο σπίτι της με 2:4 γνώρισε η Λεβερκούζεν από την Στουτγάρδη. O τεχνικός της Στουτγάρδης Μάρκους Μπάμπελ: "Όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 2:1 ξυπνήσαμε και έχοντας και λίγη τύχη καταφέραμε να ανακάμψουμε. Στη συνέχεια παίξαμε πολύ καλά, πετύχαμε τα γκολ και επιφέραμε πλήγμα στην ψυχολογία των αντιπάλων. Είμαι φυσικά ιδιαίτερα ικανοποιημένος".

Στα υπόλοιπα ματς:

Σπουδαία νίκη σε βάρος της Βέρντερ πέτυχε και η Σάλκε που πήρε το τρίποντο στο γήπεδό της με 1:0. Τρεις βαθμοί και για την Ενεργκί Κότμπους που επιβλήθηκε με 3:1 του Ανοβέρου. Κοντά στις θέσεις που οδηγούν στο Κύπελλο UEFA και πάλι το Βόλφσμπουργκ μετά το 2:0 σε βάρος του Μπόχουμ.

Ισοπαλία την ίδια ώρα στην Φρανκφούρτη. Άιντραχτ και Κολωνία παρέμειναν στο 2:2 και μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις.