Dvostruka premijera i jedno zlato

Andreas Sten-Ziemons / sm12. veljače 2014

Carina Vogt je iznenadila stručnjake i - samu sebe. Njemačka sportašica koja je u Sočiju nastupila u skijaškim skokovima na Olimpijadu je doputovala bez jedne jedine pobjede u Svjetskom kupu. Kući se vraća sa - zlatom!

Carina Vogt i njezin trener Andreas Bauer priželjkivali su dobar plasman, spominjala se eventualno i medalja, ali o zlatnoj nitko nije mogao ni sanjati. I onda se dogodila prava mala senzacija.

Carina Vogt
Prva pobjeda u karijeri na - Olimpijskim igrama!Foto: picture-alliance/dpa

Na prvom natjecanju u ženskim skijaškim skokovima u povijesti Olimpijade 22-godišnjakinja se s dva odlična skoka uspjela popeti na najviše mjesto na pobjedničkom postolju. Prednost u odnosu na konkurentice (Austrijanka Daniela Iraschko-Stolz i Francuskinja Caroline Mattel) je bila minimalna, ali - dovoljna.

Vogt nije mogla vjerovati što se dogodilo. U odnožju skakaonice stajala je kao paralizirana, plakala je, emocije jedostavno nije mogla, a očito ni htjela savladati. Ona je pobijedila u prvom natjecanju u skijaškim skokovima za žene u povijesti olimpijskih igara. Bio je to i prvi trijumf mlade sportašice uopće u njezinoj karijeri.

"Bez riječi sam, ne mogu uopće shvatiti što se upravo događa, ne znam što da kažem", izjavila je za TV-postaju ARD sa suzama na licu. "Grozne su bile sekunde u kojima sam čekala na rezultat. Još uvijek ne mogu vjerovati što se dogodilo...."

Neočekivani uspjeh

Kod kuće, u njezinom rodnom Degenfeldu, malom gradiću na jugu Njemačke, cjelokupni lokalni skijaški klub je natjecanje pratio zajedno na velikom ekranu. U tom je klubu započela karijera Carine Vogt. Već kao četverogodišnjakinja ona je s velikim zanimanjem pratila natjecanje u skijaškim skokovima - za muškarce. Prvi je put s (male) skakaonice skočila u dobi od samo šest godina i ostala je vjerna svojoj sportskoj strasti.

2004. nastupila je prvi put na nekom natjecanju FIS-a (Međunarodni skijaški savez), od 2006. nastupa na Continental-Cupu. Najveći uspjesi do sada su bili bronca u mješovitoj momčadi na Svjetskom prvenstvu u nordijskim disciplinama 2013. u Val di Fiemmeu, srebro s momčadi i bronca u pojedinačnoj konkurenciji na juniorskom Svjetskom prvenstvu 2012. u Erzurumu.

Carina Vogt plače nakon pobjede
Potekle su i suze..Foto: picture-alliance/dpa

"Kalkulirali smo s drugim ili trećim mjesto, Japanka Takanashi je bila favoritkinja. Olimpijada ipak piše svoje posebne priče", izjavio je njemački trener Bauer za ARD. Sara Takanashi je uzgred pobijedila na 10 od 13 natjecanja u Svjetskom kupu u tekućoj sezoni. U Sočiju je osvojila četvrto mjesto.