Hrvatska "klupa" pobijedila Poljsku

17. lipnja 2008

Hrvatska je s tri pobjede završila natjecanje po skupinama na Europskom nogometnom prvenstvu. U posljednjoj utakmici svladana je Poljska rezultatom 1:0. Pritom valja spomenuti da je to ostvarila druga hrvatska postava.

Ivan KlasnićFoto: AP

Hrvatski trener Slaven Bilić započeo je utakmicu u Klagenfurtu pred 30.000 gledatelja, većinom Hrvata, s momčadi koja se na devet pozicija razlikovala od one protiv Njemačke. Osim Rakitića i Pranjića, koji su i na ovoj utakmici pokazali svoju izvrsnost, sve ostale pozicije zaposjeli su pričuvni igrači. Ali, u igri se to nije primjećivalo. Hrvati su stvorili brojne prilike, nekoliko puta su bili «oči u oči» s poljskim vratarom Borucom, koji je, međutim, uvijek izlazio kao pobjednik. Od 27. minute Bilić je morao uvesti u igru Ćorluku zbog ozljede Kneževića.

Euro 2008 Polen Kroatien
Slavlje na koljenima. Klasnić okružen suigračima.Foto: AP

Tek u drugom poluvremenu jedna od brojnih hrvatskih šansi urodila je plodom. Rakitić i Pranjić poigravali su se s poljskom obranom, a onda je Pranjić produžio prema Klasniću koji je u 53. minuti zatresao mrežu Poljaka. 28-godišnji napadač postao je tako prvi igrač u povijesti, koji je sa transplantiranim bubregom postigao gol na prvenstvu Europe.

Druga postava dobra kao i prva

Hrvati su nastavili dobrom igrom do pred sam kraj, kad su ipak malo popustili, ali što je hrvatska obrana propustila to je ipak spašavao Vedran Runje. I u «bliskom susretu» sa Zahorskim u 88. minuti Runje je bio pobjednik.

Euro 2008 Österreich Deutschland
Nijemci slave Ballackov pogodak iz slobodnog udarcaFoto: Picture-Alliance /dpa

U drugom susretu skupine B Njemačka je s 1:0 pobijedila Austriju i osigurala drugo mjesto i prolazak u četvrtfinale. Jedini pogodak postigao je Ballack iz slobodnog udarca u 49. minuti.

Unatoč pobjedi trener «Elfa» Joachim Löw ne može biti zadovoljan stupnjem poboljšanja igre svoje momčadi i morat će protiv Portugala tražiti novi ključ uspjeha. Oko toga se slažu svi nogometni stručnjaci koji su došli do riječi u njemačkim medijima. (aj)