Hrvatski košarkaši se polako zagrijavaju

27. kolovoza 2009

U prvoj utakmici Efes kupa Hrvatska je jučer (26.08) u Ankari svladala domaćina Tursku sa 82:77 u utakmici koja je bila daleko od običnog pripremnog susreta. Danas košarkaši pauziraju, a sutra ih čeka Njemačka.

Hrvatske nade za EP
Hrvatske nade za EPFoto: picture-alliance/dpa

Sinoć je Hrvatska košarkaška reprezentacija pred punom Ataturk arenom u Ankari odigrala jednu od svojih najboljih utakmica ove sezone kako bi dobila domaćine Turke. Pred fanatičnim domaćim navijačima Hrvati su pokazali da imaju zrelost u igri, te su pokazali da su ususret Eurobasketu u sve boljoj formi.

I bez Planinića uvjerljiva igra

Roko Ukić u akciji
Roko Ukić u akcijiFoto: picture-alliance/dpa

Izbornik Jasmin Repeša je predstavio momčad s kojom bi se Hrvatska na skorašnjem Europskom prvenstvu u Poljskoj možda mogla boriti i za odličje. Nažalost Repeša nije mogao računati na usluge Zorana Planinića, koji još uvijek ima problema s petom, ali će danas pokušati odraditi trening pod punim intenzitetom. Uz Planinića je ispao i Nikola Vujčić, koji je na početku susreta dobio jedan nezgodan udarac u leđa, te je ostatak utakmice odgledao s klupe. „Dobio sam jedan udarac, ne bi trebalo biti ništa strašno“, kazao je Vujčić.

Unatoč činjenici da je Planinić jedan od ključnih igrača hrvatske reprezentacije, valja naglasiti da je odlični Nikša Prkačin sinoć pokazao koliko je vrijedan za tu momčad. Iako je kapetan proveo samo 11 minuta na parketu, svojim intervencijama je ostavio traga, te unio dubinu u igru. Marko Popović se također polako budi, te je s ubačenih 12 bodova pokazao kako se vraća u formu za EP.

Roko Ukić 16 koševa i 9 asistencija

Davor Kus, Mario Kasun, Mario Stojić und Roko Ukić
Davor Kus, Mario Kasun, Mario Stojić und Roko UkićFoto: picture-alliance/dpa

Jedan od najboljih Hrvata sinoć je bio Roko Ukić, koji je zabilježio 16 koševa i čak 9 asistencija na svoj račun. On je u uvodnih šest minuta ubacio deset poena i stavio rezultat pod kontrolu. Marin Rozić je ostavio solidan dojam, dok je Mario Stojić odigrao najbolju utakmicu ovog ljeta, te se tako zasigurno približio Eurobasketu.

No ni Turci nisu bili bez izgleda. Hrvatska je imala čak dvaput priliku prelomiti utakmicu, sredinom treće i početkom četvrte četvrtine. Repešini izabranici imali su prednost od osam, a pet minuta prije kraja utakmice i devet koševa (70:61), no Turci su se uz pomoć prve zvijezde Turkoglua (17 koševa) vratili u igru (76:75). Nakon toga Davor Kus pogađa u zadnje 33 sekunde ključnu tricu za 79:75, te otvara put ka prvoj pobjedi na Efes kupu. Turci u svome posljednjem napadu nisu uspjeli pogoditi za produžetak. Hrvatski reprezentativci sjajnom su obranom prisilili Turke na prinuđenu tricu, a Popović je koševima iz slobodnih bacanja priveo utakmicu kraju.

Kad se oporave Planinić i Vujčić, Hrvatska će ovog rujna u Poljskoj imati razloga za optimizam.

Autor: Marko Jeličić / SN