Hrvatskoj srebro, Danskoj zlato

28. siječnja 2008

Danska je prvi put u povijesti europski rukometni prvak. Danci su jučer u finalu Europskog rukometnog prvenstva u norveškom Lillehammeru svladali hrvatsku rukometnu reprezentaciju s 24:20.

Crveni karton Linu Červaru - jedan od ključnih trenutaka susreta
Crveni karton Linu Červaru - jedan od ključnih trenutaka susretaFoto: AP
Desni bek ekipe izbornika Lina Červara Petar Metličić sažeo je dojmove i uzroke poraza riječima: "Uvijek je teško izgubiti u finalu, finala se ipak igraju da se pobjede, a mi u tome nismo uspjeli. Danas nismo imali sreće, nismo imali snage, imali smo puno porblema s ozljedama; Nikša (Kaleb) je ispao iz ekipe, Renato (Sulić) je igrao pod injekcijama - jedva je hodao, Ivano (Balić) je mrtav. Ja imam istegnuće zgloba lijeve noge, i mi igramo finale, i držimo se, praktički, do zadnjih par minuta - pokušali smo sve, ali jednostavno nekad ne ide...šteta...Čestitam Dancima, mislim da su zasluženo pobijedili."
Dvostruka potvrda
Knudsen prolazi pored Dominikovića
Knudsen prolazi pored DominikovićaFoto: picture-alliance/dpa
Danska je bila bolja, slažu se svi, i to ne u jednoj utakmici na ovom turniru, već je to dokazala svladavši hrvatsku vrstu dva puta – prvi put s čak 10 razlike. No, Hrvatska doista nema razloga niti tugovati niti išta prigovarati svojim rukometašima. Za razliku od nekih turnira u prošlih par godina u kojima je Hrvatska morala napustiti teren kao gubitnik, ovoga puta su se hrvatski igrači borili do posljednje minute iako je već početkom drugog poluvremena izgledalo da će Danci odnijeti laku pobjedu.
Balić i Vori u najboljoj momčadi turnira
"Mislim da trebamo biti zadovoljni s obzirom kakvi smo došli ovdje, kako smo igrali, koliko smo problema imali, ovo je veliki uspjeh", reći će tako i Ivano Balić, koji je premda fizički nespreman, odigrao izrazito jak turnir, proglašen najboljim srednjim igračem prvenstva i najbolji je strijelac zajedno s Francuzom Karabatićem i Dancem Christiansenom. No, ni Balić jučer nije mogao najbolje izaći na kraj s danskom obranom, a i kada mu je to uspijevalo, njegove akcije je zaustavljao najbolji vratar turnira Hvidt. I u tome, ako se baš želi, treba tražiti ključ danske pobjede i hrvatskog poraza. Pritom se ne smije zaboraviti da je Hrvatska, osvojila srebrnu medalju na prvenstvu na kojem su broncu osvojili jaki Francuzi, svladavši jučer u malom finalu svjetske prvake Nijemce s 10 razlike. I da u najboljoj ekipi prvenstva, uz Balića imaju još jednog igrača – najboljeg u obrani – Igora Vorija. (dd)