2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

"Najveći autsajderi u povijesti"

Tobias Oelmaier2. lipnja 2008

Svoj najveći uspjeh na velikim nogometnim turnirima Austrijanci su ostvarili u sudaru s najdražim protivnicima: Nijemcima. Na Europskom prvenstvu 2008. Austrija se ponovno susreće s Nijemcima, ali i Poljacima i Hrvatima.

Austrijska reprezentacija
Austrija, momčad od koje nitko ništa ne očekujeFoto: AP

Na Svjetskom prvenstvu 1978. u Argentini, Austrija je savladala "Elf" s 3:2 i izbacila Nijemce s turnira. I dan-danas se o toj pobjedi u Austriji govori kao o "najvećem nogometnom trijumfu te alpske zemlje u njezinoj povijesti". Bile su to zlatne godine austrijskog nogometa: na golu je stajao Koncilia, u veznom redu su konce vukli Schachner i Prohaska, u napadu je za zabijanje golova bio zadužen Krankl. Upravo je on u srazu s Njemačkom na Mundijalu 1978. postigao dva gola.

Herzog i Polster bez nasljednika

Toni Polster
Toni PolsterFoto: pa / dpa

Poslije te utakmice i poslije tog turnira, Austrijanci su vrlo brzo pali u zaborav. Posljednji su put na Svjetskom prvenstvu sudjelovali 1998. u Francuskoj. Tu i tamo se na međunarodnoj pozornici znao pojaviti i poneki vrlo dobar nogometaš s austrijskom putovnicom: u Bundesligi su na primjer dubok trag ostavili i Andreas Herzog i Toni Polster. Polster je čak 95 puta nastupio u dresu austrijske reprezentacije i pri tome postigao 44 gola. Takav bi golgeter dobro došao i sadašnjoj reprezentaciji, koja će u skupini B na prvenstvu Europe odmjeriti snage s Poljskom, Njemačkom i Hrvatskom. "Mi smo autsajder. Vjerojatno najveći autsajderi koji su ikada nastupili na prvenstvu Europe. To nam je jasno. Ali iskreno govoreći u posljednje dvije i pol godine nismo napravili ni puno toga da bi ispravili takvo mišljenje o nama", priznaje Polster slabosti tima Austrije 2008.

Rezultati o kojima priča legendarni austrijski golgeter su neriješeni ishodi u susretima Austrije i Malte (1:1) ili Tunisa (0:0). Ah da, Austrijance je osobito zabolio poraz (1:3) u prošlom listopadu na gostovanju u Švicarskoj. Austrijanci su u pripremnom razdoblju znali i iznenaditi dobrom igrom. No, uglavnom bi se to iznenađenje ograničavalo na samo jedno dobro odigrano poluvrijeme. U srazu s Njemačkom, tim austrijskog izbornika Josefa Hickersbergera je dugo vremena bio bolja momčad. Utakmica je ipak završila porazom 0:3. Austrijanci su nedavno u prvom dijelu utakmice protiv Nizozemske poveli s 3:1, no golom u posljednjoj minuti su izgubili i taj meč rezultatom 3:4.

Austrijske "tehničke" dječje bolesti

Martin Harnik
Martin Harnik, mlada nada austrijskog nogometaFoto: picture-alliance / Sven Simon

Toni Polster vrlo dobro poznaje slabosti Austrije: "Budući da naša igra nije tehnički dotjerana, mi moramo te nedostatke kompenzirati velikim zalaganjem. A to ne ide svih 90 minuta, toliko još daleko nismo. Zato redovito "padnemo" u drugom poluvremenu, jednostavno više nemamo snage". Kad bi mi svih 90 minuta mogli igrati onako kako to znaju u prvih 45 minuta, Austrijanci se nikoga ne bi trebali bojati, smatra on i tvrdi: "Naša je momčad solidna, no sadašnji tempo nećemo moći izdržati svih 90 minuta ukoliko u danima uoči prvenstva Europe ne popravimo i tehničku razinu naše igre."

Ukoliko to ipak ne bude slučaj, Austrijancima se ne piše dobro. Protivnici u grupi B su (objektivno gledajući) odreda puno bolje ekipe iz Njemačke, Poljske i Hrvatske. Polster nije pretjerano optimističan. On se kao patriot i navijač nada da će austrijska vrsta uz potporu domaćih navijača i na krilima euforije podići razinu svog samopouzdanja, ali ipak kaže: "Bilo bi neumjesno očekivati da ćemo baš mi iz ove teške skupine proći u četvrtfinale."

U društvu s Islandom i Mozambikom...

Stadion Ernsta Happela u Beča
Stadion Ernsta Happela u Beča, na kojem Austrija igra sve tri svoje utakmice u skupini BFoto: AP

Polster s takvom procjenom ne koketira: on procjenu donosi na temelju činjenica. Austrija se trenutno nalazi na 101. mjestu aktualne FIFA-ine ljestvice nogometnih reprezentacija svijeta. U austrijskom "susjedstvu" na toj listu su timovi s ovog Zelanda, iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Islanda ili Mozambika. Austrija je na papiru uvjerljivo najgora momčad koja će nastupiti na prvenstvu Europe.

Austrijski navijači od svog tima ne očekuju puno. Zahvaljujući činjenici da se turnir igra u Austriji i Švicarskoj, austrijska se reprezentacija po prvi put u povijesti "kvalificirala" za nastup na prvenstvu Europe. To je već veliki uspjeh, kažu ironični navijači.