Nijemci pokazali Hrvatima kako se može "rasturiti" Engleze

30. lipnja 2009

Njemačka nogometna reprezentacija do 21 godine osvojila je prvu titulu prvaka Europe. Mladi "elf" u švedskom Malmöu pregazio je vršnjake iz Engleske rezultatom 4:0 zahvaljujući odličnoj taktici trenera Horsta Hrubescha.

Njemačka reprezentacija
Prvaci Europe u konkurenciji U21Foto: AP
Horst Hrubesch, trener Njemačke
Horst Hrubesch, trener NjemačkeFoto: AP

"Power nogomet" i "San švedske ljetne noći" - tako neki njemački listovi danas (30.6.) komentiraju fantastičnu predstavu tima U21 u finalnom meču 17. Europskog prvenstva u Švedskoj.

Nijemci su s 4:0 očitali lekciju vječitom rivalu s "Otoka". "Što da kažem, jednostavno sam ponosan na svoje momke. Sve do finala nismo igrali pretjerano dobro, ali smo demonstrirali timski duh i sad smo nagrađeni titulom", izjavio je poslije meča trener mladog "elfa", Horst Hrubesch.

Za pobjedu "kriva" taktika

Hrubesch je u trenucima slavlja na sjeveru Europe naravno "zaboravio" reći zbog čega Nijemci sve do finala nisu igrali uvjerljivo. U finalnom meču s favoriziranim Englezima, trener Njemačke je postavio sasvim drugačiju taktiku nego u prijašnjim susretima na turniru.

Umjesto formacije 4-4-2, 58-godišnji Hrubesch koncipirao je sustav 4-1-4-1.

Nijemci slave nakon što je sudac odsvirao kraj susreta
Gotovo je, gotovo!Foto: AP

U napadu je kao jedina špica nastupio Wagner (igrač drugoligaša Duisburga), a Hummels (Borussija Dortmund) preuzeo je ulogu klasične "šestice" ispred obrambenog bloka. Njemački tim dodatno je stabilizirao kapetan Khedira (Vfb Stuttgart), koje se u tim vratio nakon pauze zbog ozlijede.

Nova taktika Njemačke urodila je plodom već u prvim minutama susreta. Iako su Englezi imali češće loptu u svojim nogama, a Walcott (FC Arsenal) već u 3. minuti ozbiljno zaprijetio vrataru "elfa" Neueru (FC Schalke), Nijemci su iz brzih kontranapada redovito ugrožavali engleska vrata. Ključ njemačkog uspjeha bila je vrlo sigurna defenziva, u kojoj je cijeli turnir briljirao Boateng (HSV) - za kojeg se odjednom zanima i veliki Inter iz Milana.

Genijalni potezi Özila

Mesut Özil
Mesut Özil, najbolji igrač finalne utakmiceFoto: AP

Prvi genijalni potez njemačke ofenzive uslijedio je u 23. minuti: Özil (Werder Bremen) je savršenim dodavanjem uposlio Castra i izigrao cijelu englesku obranu, a mladi igrač Bayera iz Leverkusena elegantno zabio za 1:0. Nijemci su svih 90 minuta igrali agresivno - to je bio recept za slamanje otpora protivnika, čiji igrači odreda nastupaju u možda i najboljoj ligi svijeta (Premier League).

Poraz je zapečaćen kurioznim Özilovim golom (i velikom greškom golmana Engleske) iz slobodnog udarca s oko 35 metara udaljenosti, te s dva tehnički briljantna Wagnerova zgoditka pri kraju drugog poluvremena.

Uspjeh za povijest

Osvajanjem titule u konkurenciji do 21 godine, njemački je nogomet ostvario povijesni uspjeh. Nijemci su trenutno nositelji titule u svim omladinskim natjecanjima (U17, U19 i U21) - to do sada za nogom nije pošlo nijednoj drugoj naciji u Europi.

Slaven Bilić
Slaven BilićFoto: AP

Suverenim nastupom u finalu protiv engleskog podmlatka Nijemci su demonstrirali kako se može "rasturiti" kvalitetan tim o "otoka" - studiranje te utakmice moglo bi se preporučiti i Slavenu Biliću u pripremi sraza s Englezima u kvalifikacijama za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2010.

Početkom rujna "vatreni" gostuju u Engleskoj i svaki ishod osim osvajanja tri boda pod veliki znak pitanja će staviti odlazak Bilićeve ekipe na turnir u Južnoafričku Republiku.