Njemačka u polufinalu

19. lipnja 2008

Njemačka nogometna reprezentacija prvi je polufinalist Europskog prvenstva. U vrlo dramatičnoj utakmici u Baselu pobijedila je Portugal s 3:2. Pritom je osobito važno da je Njemačka pružila dosad najbolju igru.

Christoph Metzelder i Michael BallackFoto: AP

Od samog početka Nijemci su igrali vrlo dojmljivo. Dodavanja su bila precizna, dvoboji uspješni, obrana bez pogrešaka. Tako Scolarijeve zvijezde na čelu s Christianom Ronaldom uopće nisu dolazile do izražaja.

Sveprisutni Schweinsteiger

Uz kapetana momčadi Michaela Ballacka osobito se isticao Bastian Schweinsteiger kojega se moglo naći posvuda, i lijevo i desno, i u obrani i u napadu. U 22. minuti Ballack i Podoslki su po lijevoj strani odigrali dupli pas, a onda je Podolski prebacio loptu na drugu stranu. Tamo je strelovito izbio Schweinsteiger i spremio loptu u mrežu Portugalaca.

Euro 2008 Viertelfinale Portugal Deutschland
Miroslav Klose i Bastian SchweinsteigerFoto: AP

Samo četiri minute kasnije «Schweini» je odigrao ključnu ulogu i za drugi gol Nijemaca. Slobodni udarac gotovo sa sredine terena precizno je dodao na glavu Kloseu koji je ponovo loptu poslao iza leđa Ricarda.

No, Portugalci se nisu predavali. Postajali su sve jači, a u 40. minuti su po lijevoj strani došli pred njemački gol. Udarac C. Ronalda Lehmann je vješto odbio, ali je vraćenu loptu dočekao Nuno Gomes i smanjio prednost Nijemaca.

Nova taktička postava

Deco, Cristiano Ronaldo i Paulo FerreiraFoto: AP

Nakon prekršaja Pepea nad Kloseom Schweinsteiger je ponovo dobro izveo slobodni udarac, a loptu u mrežu spremio Ballack. Iako su Portugalci bivali sve jači, a Nijemci pomalo slabili, vremena je bilo još samo za jedan gol Postige koji je postavio konačni rezultat 3:2.

Nijemci su nastupili drukčije od svih dosadašnjih utakmica. Ovaj put s formacijom 4-2-3-1, što je očito obranu učinilo sigurnijom, a Ballacku, Schweinsteigeru i Podolskom omogućilo bolje kretanje na sredini terena. Je li ovu taktičku odluku donio glavni trener Joachim Löw, koji je utakmicu morao pratiti s tribina, ili njegov pomoćnik Flick nije poznato. U svakom slučaju ta se odluka protiv Portugalaca pokazala ispravnom. (aj)