"Ovo su nezaboravne igre snova"

30. kolovoza 2004

Hrvatska za kraj osvojila zlato u rukometu - Njemačka na 6. mjestu konačne ljestvice osvojenih medalja

Zatvaranje 28. Ljetnih olimpijskih igara u Ateni
Zatvaranje 28. Ljetnih olimpijskih igara u AteniFoto: AP

Pretposljenja disciplina na olimpijadi bilo je rukometno muško finale u kojem je svjetski prvak Hrvatska u vrlo uzbudljivoj utakmici svladala europske prvake Njemačku sa 26-24. Time je Hrvatska posljednjeg dana natjecanja osvojila prvo zlato, i završila svoje do sada najuspješnije ljetne igre od ostamostaljenja. Sa ukupno pet medalja, pored zlata rukometaša, dvije srebrene (Duje Draganja na 50 metara slobodno i braća Skelin u dvojcu), te dvije brončane (Nikolaj Pašalov u dizanju utega i teniski par Ančić/Ljubičić).

Velikim spektaklom u Ateni sinoć su završene 19. ljetne olimpijske igre. Predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora Jacques Rogge na kraju igara u već tradicionalnoj izjavi Olimpijadu je ocijenio ovim riječima: "Ovo su nezaboravne igre snova".

Rogge je pohvalio Atenjane i zahvalio Grčkoj na organizaciji igara i pozvao na iduće ljetne igre 2008. godine u Peking. Jacques Rogge je istaknuo da je postignut napredak u borbi protiv dopinga. Na igrama je izvršeno više od 3 tisuće dopinških kontrola, a diskvalificirano je dvadesetak sportaša. Posljednje zlatno odličje osvojio je u maratonu Talijan Stefano Baldini. Njemačka je sa 48 osvojenih medalja od toga 14 zlatnih u ukupnom poretku osvojila šest mjesto, a Hrvatska 44. Igre će ostati zapamćene i po polu praznim tribinama, po slučaju dopinga dvaju najpopularnijih domaćih sportaša koji nisu nastupili na igrama i po najdužem govoru domaćina na grčkom jeziku.