Počelo je, počelo!

Andrea Jung-Grimm8. lipnja 2008

Švicarska - Češka 0:1, Portugal - Turska 2:0. To su rezultati prva dva susreta Europskog prvenstva u nogometu EURO 2008., koje se održava u Austriji i Švicarskoj.

Kostimirana žena iza koje stoje plastične krave
Ceremonija otvorenja: krava kao zajednički simbol Austrije i ŠvicarskeFoto: AP

Kratkom 15-minutnom ceremonijom sinoć je u Baselu službeno započelo 13. Europsko nogometno prvenstvo. Na travnjaku stadiona skoro tisuću plesača i svirača iz 13 zemalja tijelima je stvaralo slike poput Bodenskog jezera, koje kao karika povezuje zemlje domaćine Švicarsku i Austriju, razne simbole dviju država, ljetne i zimske krajolike. Na kraju su stadionom pronesene zastave svih 16 sudionika prvenstva, a čitava ceremonija je okončana puštanjem tisuća balona u zrak i veličanstvenim vatrometom. Na prvenstvu će se odigrati 31 utakmica, a finale je 29. lipnja u Beču.

Češki igrač Vaclav Sverkoš
Sverkoš slavi prvi gol EP-aFoto: AP

Prvi poraz i šok za domaćina Švicarsku

Ono što je potom uslijedilo, domaćinu Švicarskoj nije dalo razloga za veselje. Unatoč dobroj igri, u prvom susretu ovogodišnjeg Europskog prvenstva Švicarci su s 0:1 izgubili od Češke. Taj prvi gol EP-a zabio je Čeh Vaclav Sverkoš u 71. minuti. Momčad švicarskog izbornika Jakoba Kuhna propustila je nekoliko dobrih šansi za postizanje pogodaka, a neposredno prije kraja prvog poluvremena Švicarci su doživjeli još jedan ogromni šok: u igri je ozlijeđen kapiten Alexander Frei. Mediji su javili da je ozljeda koljena najboljeg švicarskog napadača tako teška da se mora oprostiti od daljnjeg sudjelovanja na EP-u. Češki trener Brückner je izrazio zadovoljstvo prvom pobjedom na prvenstvu, ali je ocijenio da igra koju je pokazala njegova momčad može biti i bolja.

Švicarski kapiten Alexander Frei leži ozlijeđen na travi
Za Freia je EP završenFoto: AP

Portugalci se dokazali kao favoriti

Osim Čeha, razloga za veselje sinoć su imali i Portugalci, koji su s uvjerljivih 2:0 u Ženevi savladali Turke. Pogotke su postigli stoperi Pepe (61. minuta) i Raul Meireles (90+3). Turci su hrabro započeli, ali nisu imali većih izgleda protiv jednog od glavnih favorita za naslov europskog prvaka. Portugalci su predvođeni najboljim nogometašem svijeta Ronaldom pokazali odličnu igru i potvrdili da se mogu nositi sa svim drugim sudionicima ovogodišnjeg Europskog nogometnog prvenstva. Na tisuće portugalskih navijača prvu je pobjedu bučno proslavilo na ulicama Ženeve, i to bez većih incidenata.

Portugalski nogometač Pepe trči na terenu
Prvi gol za Portugalce postigao je PepeFoto: AP

Prvi navijački incidenti

Danas se u prvenstvo službeno uključuje i druga zemlja domaćin Austrija. Ondje će se odigrati dva susreta skupine B. U Beču će se u 18 sati suočiti Hrvatska i Austrija, a u Klagenfurtu u 20,45 sati Njemačka i Poljska. Austrijska policija jučer je u Klagenfurtu uhitila sedam njemačkih navijača nakon što je na ulici došlo do sukoba između oko 200 njemačkih i poljskih fanova. Usijanoj atmosferi vjerojatno su doprinjeli i napisi prethodno objavljeni u poljskim novinama, u kojima se od poljskog izbornika Lea Beenhakkera na neukusnim foto-montažama traži da donese glave njemačkog kapitena Michaela Ballacka i izbornika Joachima Löwa.