Schalke u četvrtfinalu Lige prvaka

dpa, DW (aj)6. ožujka 2008

Po prvi put u povijesti kluba njemački Schalke 04 je ušao u četvrtfinale Lige prvaka. U gostima kod portugalskog porta Schalke je pobijedio na jedanaesterce 4:1. Junak utakmice je Schalkeov vratar Manuel Neuer.

"Pobjeda je naša". Schalkeovi igrači Asamoah, Rafinha, Rakitić i Kobiashvili.
"Pobjeda je naša". Schalkeovi igrači Asamoah, Rafinha, Rakitić i Kobiashvili.Foto: AP

I za vrijeme utakmice Neuer je pokazao izuzetne kvalitete skidanjem nekoliko lopti koje su već bile gotovo sigurno u golu. Koncentriran i vrlo aktivan tijekom svih 120 minuta igre, igrali su se naime produžeci jer je Porto u 86. minuti zabio gol i anulirao prednost koju je Schalke imao iz prve utakmice, Neuer je naveo televizijskog komentatora da ga usporedi s "pobješnjelim ždrijebcem". Neizmjernu želju da sačuva mrežu potvrdio je i prilikom izvođenja jedanaesteraca obranivši dva od tri Portova udarca, dok su kod Schalkea sva četvorica igrača koji su izvodili jedanaesterce bili uspješni. Među njima je bio i hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić, ubačen tek u drugom produžetku. Schalkeov junak utakmice bio je, razumljivo, izuzetno sretan:

"To je super osjeaj, veselim se u svakom slučaju za momčad i za navijače, da smo uspjeli prijeći ovu prepreku i da smo prošli dalje."

Fucile (Porto), lijevo, i Grossmüller (Schalke)
Fucile (Porto), lijevo, i Grossmüller (Schalke)Foto: AP

Veselje Schalkea je tim veće što je izbacio klub koji je 22 puta bio portugalski prvak.

Pobjeda spašava i trenera

Pobjeda u Portu olakšala je položaj i Schalkeovom treneru Mirku Slomki kojemu se stolac dobrano tresao s obzirom na loše rezultate u nastavku njemačkog prvenstva i ispadanje iz njemačkog kupa.

Njemački klubovi imaju priliku da ostvare nesvakidašnji rezultat i u kupu UEFA-e. Čak četiri su ušla u osminu finala: Bayern, Bayer Leverkusen, Hamburg i Bremen. Večeras će snage međusobno odmjeriti Leverkusen i Hamburg, Bayern ide u goste Anderlechtu, a Bremen Rangersima u Glasgow.