2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

"Veliki peh" Bosne i Hercegovine

Marina Martinović (fena, welt.de, sportschau.de)22. lipnja 2014

Porazom u utakmici protiv Nigerije, reprezentacija BiH je izgubila šansu plasirati se u osminu finala Svjetskog nogometnog prvenstva u Brazilu. Nigerija je bila opasna, ali je imala i sreće, komentiraju njemački mediji.

"Jedan gol je odlučio, protiv nas, na našu nesreću. Mislim da treba čestitati Nigeriji, stvarali su šanse i igrali dobro. Imali su više sreće i zato su pobijedili", komentirao je bh. izbornik Safet Sušić poraz nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine na sinoćnjoj utakmici protiv Nigerije u okviru Svjetskog nogometnog prvenstva u Brazilu (0:1).

Zbog tog poraza nogometna reprezentacija BiH više nema šanse izboriti se za plasman u osminu finala. Preostaje još da se odigra utakmica protiv Irana, gdje BiH može odnijeti prvu pobjedu na SP-u u Brazilu. Izbornik Sušić je s tim u svezi poručio da je obveza bh. igrača da pruže maksimum protiv Irana i dostojno se oproste od Svjetskog nogometnog prvenstva.

Razočarani igrači bh reprezentacije
Razočarani igrači bh reprezentacijeFoto: picture-alliance/ZUMA

Poništen Džekin regularan gol

Pritom mnogi smatraju da dostojna nimalo nije bila odluka FIFA-inog suca o poništenju gola Edina Džeke u 22. minuti. Na kasnijem snimku se, naime, moglo vidjeti da Džeko nije bio u zaleđu i da je gol bio regularan.

Njemački list Die Welt komentira da je to bio "veliki peh" za BiH i "razlog za ljutnju" te da je tako brzo prošla prva SP-avantura debitanta Bosne i Hercegovine.

List u svom članku pod naslovom "Nigerija pobijedila zahvaljujući pogrešnoj odluci" piše da su Afrikanci imali sreće, ali i da je njihov gol u 29. minuti bio zaslužen. Nigerija se, za razliku od utakmice s Iranom, pokazala puno opasnijom i nije nezasluženo vodila u tijeku utakmice, piše Die Welt i dodaje ujedno da u drugom poluvremenu Bosna i Hercegovina nije imala puno šansi te da je tek u 74. minuti Ibiševićevim udarcem lopte glavom postala opasna. "Bosna i Hercegovina se trudila, ali nije imala šanse protiv vremena (30 stupnjeva i vlažnost zraka od 50 posto, op.a.) i dobro organizirane obrane Nigerijaca", piše Die Welt.

Odemwingie priznaje kako pobjeda nije bila laka
Odemwingie priznaje kako pobjeda nije bila lakaFoto: Reuters

Odemwingie: bilo je teško pobijediti ih

Sportschau.de, sportski portal prvog programa njemačkog javnog servisa, piše da je nigerijski strijelac Peter Odemwingie nakon utakmice izjavio kako je pobjeda za nigerijsku momčad bila nevjerojatno težak zadatak: "Bosna i Hercegovina ima odlične igrače, bilo je teško pobijediti ih. Ali smo sada svi veoma sretni."

Isti portal piše da Džeko nije iskoristio niti jednu od velikih šansi koje su mu se pružale te prenosi i izjavu Zvjezdana Misimovića: "Gorko je što sad moramo ići kući. Možda nam je pomalo i nedostajalo iskustvo na Svjetskom prvenstvu. Za mene je to bio posljednji turnir, ali se nadam da će to moje kolege za četiri godine bolje uraditi."