Автомобил влета во група луѓе во Мелбурн

Возачот на автомобилот кој влета во минувачи во центарот на Мелбурн извршил намерен напад, соопшти австралиската полиција. Повредени се најмалку 14 луѓе.

Иследниците проценуваат дека нападот во Мелбурн е извршен со намера, а мотивите засега се непознати. Нападот беше извршен среде вечерниот сообраќаен шпиц во центарот на градот. Најмалку 14 лица се повредени, соопштија спасувачките служби. Возачот на автомобилот и уште едно лице се уапсени, соопшти полицијата на австралиската сојузна држава Викторија.

Now live
00:57 минути
Сите содржини | 21.12.2017

Напад во Мелбурн

Очевидци за радиото Тен Нетворк изјавија дека возачот минал на црвено светло и намерно, со брзина од околу 100 мкилометри на час, влетал во минувачите на пешачки премин. Местото на нападот било полно со луѓе, не само поради вечерниот сообраќаен шпиц, туку и поради божиќните празници и купувачи. Меѓу повредените, како што се вели, има и деца.

„Слушнавме бучава. Кога погледнавме лево го видовме возилото, кое едноставно носеше сѐ пред себе. Луѓе летаа наоколу, слушавме бум, бум“, изјави Су, жена очевидец на настанот, за радиото 3АВ.

Случајот наликува на инцидентот од јануари годинава, кога на истото место во минувачи влета друго возило. Тогаш загинаа шест лица, а повредени беа 30. Возачот е обвинет за шесткратно убиство. Случајот, меѓутоа, не се третира како терористички напад.

Следете нѐ