Вербален ТВ-судир меѓу Ле Пен и Макрон

Француските претседателски кандидати Ле Пен и Макрон имаа жесток ТВ-дуел пред вториот круг на изборите в недела. Макрон ја обвини десничарската екстремистка за расцеп на општеството, а таа него за социјална бруталност.

Марин Ле Пен, кандидатката на десноекстремистичкиот Национален фронт, уште од почетокот на нивното телевизиско сочување, жестоко го нападна својот ривал, поранешниот министер за економија Емануел Макронза наводни заложби за „социјална бруталност“ и „борба на секој против секого“, а таа напротив се претстави како „кандидатка на народот“. Макрон од својастрана ја критикуваше Ле Пен што нема никакви предлози за намалување на невработеноста, што не само што го носи името на својот татко, туку ја наследи и ја води неговата десничарска партија. Ле Пен шири лаги и бесмислици,oтелотворувајќи го „духот на порази и неуспеси“ и создавајќи негативна слика за Франција, рече Макрон, истакнувајќи ја својата цел- успех и изградба на силна Франција. 

Партиски независниот кандидат Макрон ја обвини Ле Пен за отуство на било каков конкретен економски план за земјата и предизвикување поделби во француското општество, дискриминација на луѓето поради нивното потекло и религија. Ле Пен ги отфрли обвинувањата како целосно погрешни, повторувајќи ја заложбата за повторно воведување на француската национална валута, зашто еврото е „валута на банкарите, а не на народот“. Од в недела со Франција во секој случај ќе владее жена, или таа или германската канцеларка, порача Ле Пен, обвинувајќи го Макрон дека не прави ништо без знаење на Ангела Меркел, а дека во односите меѓу Германија и Франција постои нерамнотежа, во суштина 'ркулец на војна. И во претходна дебата Ле Пен изјави дека не сака да биде вицеканцеларка на Меркел.

Проевропски ориентираниот Макрон во првиот круг од изборите на 23. април освои најголем број гласовии се смета за јасен фаворит во вториот изборен круг, в недела. Анкетите на јавното мислење му предвидуваат 60 проценти, наспроти 40 за Ле Пен.

Кој е кој на изборите во Франција

Емануел Макрон

Макрон поднесе оставка како министер за економија во август, а независната трка по претседателската функција ја започна во ноември. 39-годишниот центрист формираше и сопствено политичко движење En Marche (Напред), и се смета за реформатор. Иако никогаш не бил избран на некоја функција, анкетите му предвидуваат конечна победа.

Кој е кој на изборите во Франција

Марин Ле Пен

Лидерката на Националниот фронт усвои по умерен тон од нејзиниот татко, основачот на партијата Жан-Мари Ле Пен. Но, таа сѐ уште држи остра линија против имиграцијата, и најавува дека ќе им забрани пристап до јавното образование на децата на илегалните мигранти. Таа сака да ја повлече Франција од еврозоната и да свика референдум за членството во ЕУ.

Кој е кој на изборите во Франција

Франсоа Фијон

Изненадувачки победник на внатрепартиската трка кај Републиканците. Социјално конзервативниот Фијон ги претставува интересите на француската католичка средна класа. Почитувач на делото на поранешната британска премиерка Маргарет Тачер, тој поддржува либерална економска политика. Повеќе скандали му го отежнуваат успехот во кампањата.

Кој е кој на изборите во Франција

Беноа Хамон

Во пресметката со поранешниот премиер Мануел Валс во Социјалистичката партија, Хамон беше полевичарски настроен. 49-годишниот политичар поддржува минимална плата и ветува намалување на работната недела. Се залага и за зголемени инвестиции во обновливи извори на енергија. Ќе има тешка задача затоа што многу социјалисти веќе му изразија поддршка на Макрон.

Кој е кој на изборите во Франција

Жан-Лик Меланшон

Кандидатот на Партијата на Левицата заврши на четврто место на претседателските избори во 2012 година. Меланшон е актуелен пратеник во Европскиот парламент и верува дека економскиот либерализам на ЕУ ја уништува Франција. Со поддршка од Комунистичката партија, Меланшон ветува скратена работна недела и заштита на климата.


Следете нѐ