Германија ја убедува Франција за отворање ЕУ-преговори со Македонија

Вложуваме голема енергија во убедување на нашите француски пријатели за почеток на пристапните преговори, вели пратеникот во Бундестагот, Јохан Вадефул од ЦДУ во интервју за ДВ.

Јохан Давид Вадефул, пратеник во германскиот Бундестаг од партијата на канцеларката Ангела Меркел, Христијанско демократската унија, во интервју за Дојче веле пред претстојниот самит на ЕУ и Советот на ЕУ за општи работи, кој заседава денеска и утре, уште еднаш ја истакнува германската поддршка за одредување датум за почеток на преговори за Македонија. 

„Нѐ радува што во спорот околу името конечно е постигнат договор, за кој многу се надевам дека ќе биде одобрен на народниот референдум во Македонија. Од 2009. година ние сме на мислење дека треба да започнат пристапните преговори со Македонија, иако од државноправен аспект таму има уште многу да се направи околу сузбивањето на корупцијата. Но оваа земја заслужува веќе работата да се придвижи, а ние имаме желба притоа да вложиме секаков можен придонес.

Благодарни сме многу што грчката и македонската влада на ваков начин си излегоа во пресрет. Според мене, важно е и тоа што станува збор за земја во која постои силно албанско малцинство со кое со Охридскиот е постигнат добар договор. За мене изгледа од посебно значење нашата влада да поддржи една ваква земја, која се обидува да направи извесен баланс меѓу етничките групи и во тоа успева.“

Повеќе: 

Германската влада препорача отворање ЕУ- преговори со Македонија

Мас-Димитров: Германија „апсолутно подготвена да помогне“

Вадефул истакнува дека и Македонија и Албанија, од германски аспект, се чекор понапред во поглед на прашањето за почеток на пристапни преговори, а притоа вели: „При сите критички забелешки, посебно во однос на Албанија, сакам да кажам: нас Германците, во тие рамки и пратеничката група на ЦДУ и ЦСУ, нѐ радува што имаме пријателски контакти со Албанија, што е земјата изразито проевропски настроена, и сакаме на позитивен начин да го придружуваме патот во насока на Европа. Ние вложуваме голема енергија во убедување на нашите француски пријатели за почеток на пристапните преговори на овие земји,“ потенцира Вадефул во интервју за ДВ.

Германската влада, преку писмо упатено до германскиот Бундестаг од германското МНР минатата недела изрази поддршка за одредување датум за почеток на преговори со Македонија на ЕУ Советот и самитот следната недела.

„Одобрувањето (на одредувањето датум за почеток на преговори, н.з.) ќе биде вистинскиот позитивен сигнал за македонската Влада, која фокусирано го следи реформскиот курс наспроти политичкиот притисок од внатре и однадвор. Сепак, условеноста мора да биде задржана", се наведува во писмото.
Германската влада во препораките притоа прави и јасна дистинкција меѓу Македонија и Албанија. За Тирана се препорачува условно отворање на преговорите, дури откако ќе се спроведат цела серија реформи.

Освен од Германија, Македонија доби поддршка и од холандскиот парламент, а засега единствено задршки во однос на одредување датум за пристапни преговори со ЕУ и натаму има Франција.

Договор за решавање на спорот за името

Потпишување

Договорот за решавање на спорот за името во Псарадес, на грчката страна од Преспанското Езеро, го потпишаа министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас. „Горди сме затоа што избравме решение што нѐ обединува“, оцени македонскиот премиер Заев. Неговиот грчки колега Ципрас рече: „Овде сме да ги залечиме раните што ги остави времето, да отвориме пат за мир, братство и пораст“.

Договор за решавање на спорот за името

Роденден

Потпис на договорот стави и долгогодишниот посредник на Обединетите Нации во спорот за името, Метју Нимиц. Потпишувањето се падна токму на неговиот 79-ти роденден. „На членовите на моето семејството им реков дека не сакам подароци за овој роденден, зашто двајца премиери ќе ми дадат еден голем подарок“, рече Нимиц на церемонијата во Псарадес.

Договор за решавање на спорот за името

Вратоврска

Кога по потпишувањето на договорот требаше да се направи семејна фотографија од настанот, македонскиот премиер Зоран Заев, веројатно не сакајќи да се разликува од Алексис Ципрас, кој е познат по тоа што не носи вратоврски, ја извади својата црвена вратоврска и му ја подари на својот грчки колега. Тоа беше поздравено со широки насмевки и громогласен аплауз од присутните.

Договор за решавање на спорот за името

Договорот зачинет со македонска храна и вино

Официјалната средба по потпишувањето во Псарадес се префрли на македонскиот брег на Преспанското Езеро. Двете делегации до Отешево стигнаа по воден пат, со чамци. Во Отешево се водеа билатерални разговори и имаше свечен ручек. На заедничкиот ручек присуствуваа и претставниците на Европската Унија и Обединетите Нации – Федерика Могерини, Јоханес Хан, Метју Нимиц и Розмари Ди Карло.

Договор за решавање на спорот за името

Протести во Скопје

Потпишувањето на договорот за решавање на спорот за името предизвика протести во Македонија. Демонстрантите пред Собранието на 17.06.2018 се судрија со полицијата. Во безредијата имаше повредени и приведени лица. Според полициски наводи, има неколку повредени полицајци, како и над 25 уапсени учесници на протестите. Официјален организатор на протестите нема.

Договор за решавање на спорот за името

Се протестира и во Грција

Во Грција исто така се протестира. Противниците на договорот за решавање на спорот за името во Атина за време на расправата за доверба на владата на Ципрас се судрија со полицијата пред парламентарната зграда (фото: 16.06.2018). Полицијата мораше да употреби солзавец за да ја разбие толпата која се обиде да влезе во парламентарната зграда. Владата го преживеа гласањето.

Договор за решавање на спорот за името

Уште многу работа

Ставањето потпис на Конечната спогодба за решавање на спорот за името е само еден од чекорите кои следуваат во наредните месеци до конечно решение. Следува ратификација во македонското Собрание, референдум на кој македонските граѓани ќе се изјаснат за договорот, а потоа и ратификација во грчкиот парламент.


Поврзана содржина

Македонија | 01.02.2019

Мотори

Македонија | 07.03.2019

Последното Југо на Балканот

Теми

Следете нѐ