Доналд Трамп: одметнатиот нарцисоиден трговец

Доналд Трамп го создаваше својот бренд во изминатите 40 години со ненадмината дрскост и тврдоглавост. Двајца негови биографи велат дека личноста на новиот претседател почнува и завршува со неговото огромно самољубие.

Прашајте ги биографите на Трамп што го карактеризира новиот претседател и тие ќе почнат да се мачат како да го опишат. Агресивен, непринципиелен, материјалист, фалбаџија, недисциплиниран, харизматичен, се само дел од зборовите кои тие ги користат за да го опишат Трамп. Но два збора отскокнуваат: нарцизам и трговец.

„Тој е трговец и тој се продава себеси- тој верува во себе“, вели за ДВ Гвенда Блер, автор на двем книги за Трамп и неговото семејство. „Многу ретко, кога некој ќе му укаже на некој негов неуспех, тој реагира како каснат. Видно е вознемирен од тоа и веднаш возвраќа. Тоа е нарцистичка рана“.

Биографот Тимоти Л. ОБрајен, автор на книгата „ТрампНација“ знае точно за што зборува Блер. Трамп неуспешно го тужеше за 5 милијарди долари, затоа што имал храброст да сугерира дека тајкунот всушност вреди многу помалку од она што го кажува.

„Тој всушност е седумгодишно остарено дете. Интересен е во разговор еден на еден, но е и многу недисциплинирана личност, интелектуално, емоционално, финансиски и јавно“, вели ОБрајен за ДВ. „Тој е тежок нарцист. Личноста која го интересира во секој момент е тој самиот“.

Блер и ОБрајен се согласни дека не постои приватен Доналд Трамп освен оној кој го гледаме на телевизија. „Она што го зборува, тоа е тој“.

Трамп се прослави со своето „ријалити шоу“

Некој мора да е виновен

Колку што е лесно да се критикува личноста на Трамп, неговите биографи чувствуваат дека е еднакво важно да не се потценува неговата способност да го канализира бесот кој го чувствуваат многу Американци.

„Кандидатурата на Доналд Трамп ја отсликува долгата рака на финансиската криза од 2008 година“, вели ОБрајен. „Таа криза остави многу луѓе од работничката класа на многу несигурно тло. Нивната способност да ги отплаќаат кредитите, нивните пензии и шансата да ги испратат децата на училиште се под закана. Целата приказна за Американскиот сон е под закана“. 

„Постои чувство на незадоволство и напуштеност во внатрешноста на земјата, од елитата, од нефункционалниот Конгрес, од малата група на врвот која манипулира со сѐ“, вели ОБрајен. „Некој мора да биде виновен. И доаѓа Трамп и нуди долга листа на виновници, од имигрантите, преку Мексиканците и муслиманите, жените и лажливите медиуми“.

Уште еден фактор во способноста на Трамп да им се додвори на луѓето е неговата самоувереност, за која Блер вели дека му била влејана уште во детството. Во неговиот приватен живот Трамп е аскет. Неговата дрога е неговиот успех.

Гвенда Блер- биограф на Трамп

„Тој е длабоко убеден дека заработувањето пари е највисоката аспирација и дека победувањето по секоја цена е најважната работа“, вели Блер. „Неговото семејство и самиот Доналд се под големо влијание на Норман Винсент Пил и неговата книга „Силата на позитивното размислување“. Најважната премиса на Пил е дека успехот е најважната работа и дека тоа е дел од планот на Бога“.

Без план и без знаење

Но, иронијата е што за разлика од Господ кој можеби имал план, Трамп најчесто нема.

Во минатото Трамп на трипати најавуваше дека ќе се кандидира за претседател, но во последен момент се откажуваше. ОБрајен вели дека Трамп ретко планира нешто долгорочно.Тој смета дека Трамп постепено навлегувал во политиката откако неговата бизнис кариера тргнала удолу.Биографите на Трамп не веруваат дека тој има било какви длабоки политички убедувања, проценка поддржана од фактот дека републиканскиот претседател во минатото поддржувал независни и левичарски кандидати. Актуелната приврзаност кон републиканците се роди едноставно затоа што се создаде таква можност во Републиканската партија. Блер се сомнева дека дополнителна улога игра и анимозитетот кон Барак Обама, кој во неколку наврати јавно го исмеваше. 

Долги години, Трамп ги поседуваше правата и за организација на избори за Мис во САД

„Во 2011 година, Трамп почна да го задева Обама за тоа дали е роден во САД, а потоа продолжи и со расистички напади против црниот претседател во Белата Куќа. Токму тогаш, на некој начин, се оддели од дотогашните либерални позиции. Тогаш сврте радикално кон десно“, вели Блер.

Иако неговата бизарност го прави занимлива, па дури и фасцинантна јавна фигура, неговите биографи велат дека недостатокот на знаење и интерес за светот, во комбинација со неговите лични недоследности, требало да го дисквалификуваат од трката за Белата Куќа.

„Трамп е опасна личност“, предупредува ОБрајен. „Опасен е затоа што е намерно игнорантен и длабок фанатик. Затоа што е несигурен во себеси, најчесто претерува и напаѓа. Некој што има пристап до нуклеарниот прекинувач, а нема смисол за параметрите на светската политика по самата природа е опасна личност“.

Трамп: популист, могул, претседател

Семејството, империјата

Во кругот на најмилите: Доналд Трамп со сопругата Меланија, ќерките Иванка и Тифани, неговите синови Ерик и Доналд јуниор, како и внуците Кај и Доналд јуниор III. Трите деца работат како заменици во „Империјата Трамп“.

Трамп: популист, могул, претседател

Неговиот татко: Фредерик јуниор

Почетниот капитал за своите бизниси Трамп го добил од својот татко Фредерик. Тој на почеток му подарил еден милион долари, а по смртта во 1999 на Доналд и неговите три останати деца им оставил во наследство имот од 400 милиони долари.

Трамп: популист, могул, претседател

Милијарди заработени со помош на марката Трамп

Трамп инвестира агресивно, постојано доживува неуспеси, но долгорочно има успешен биланс, на пример со Кулата Трамп во Њујорк. Својот имот Трамп денес го проценува на десет милијарди долари. Експертите сметаат дека пореална е третина од оваа сума.

Трамп: популист, могул, претседател

„Многу добар, многу паметен“

Тао го вели Трамп самиот за себе, додавајќи дека студирал на елитниот универзитет Вортон во Филаделфија, каде се стекнал со бечелор-диплома во 1968. година.

Трамп: популист, могул, претседател

Капетан Трамп

Претходно неговиот татко го испратил 13-годишниот Доналд во воен интернат во Корнвол за да учи диспциплина. На крајот на школувањето се стекнал дури и со офицерски чин.

Трамп: популист, могул, претседател

Со коскен шилец избегнат ангажман во Виетнам

Трамп меѓутоа успеал да избегне учество во војната во Виетнам. Спортскиот млад човек бил прогласен за неспособен за војска поради коскен шилец во петицата.

Трамп: популист, могул, претседател

Првата сопруга: Ивана

Во 1977 година Трамп се ожени со чешката манекенка Ивана Зелничкова. Три деца се родени во бракот кој постојано беше во сенка на гласините за различни афери.

Трамп: популист, могул, претседател

Семејство број два

Во 1990 година Трамп се разведе од Ивана и се ожени со својата втора сопруга, 17 години помладата Марла. Заедничката ќерка се вика Тифани.

Трамп: популист, могул, претседател

Девојки, девојки

Трамп не се покажуваше радо во јавноста само со својата жена, туку милуваше да се фотографира опкружен со „мисици“ од различни избори на убавици. Од 1996 до 2015 година тој беше главниот спонзор на изборот за Мис универзум во САД.

Трамп: популист, могул, претседател

Како се прават пари

Како брзо да се заработат милиони? Книгата на Трамп „Начинот на склучување зделки“ дава упатства, таа е делумно автобиографска, делумно советник за амбициозни бизнисмени. Ова дело на Трамп не само што стана бестселер, туку и го стави авторот во фокусот на вниманието на јавноста.

Трамп: популист, могул, претседател

Трамп во политиката

Трамп настапуваше во свое ТВ-шоу, се појавуваше пред камери, но со политика не се занимаваше. Но, на 16 јуни 2015 година најави учество во трката за избор на републикански претседателски кандидат. Неговиот слоган е „Да ја направиме Америка повторно голема“. Кампањата ја водеше со настапи со семејството и со навреди кон доселениците, муслиманите, жените и своите конкуренти.

Трамп: популист, могул, претседател

Функција со достоинство

Дали популистот и шоумен сега ќе се претвори во предводник на слободниот свет?Многумина тоа не можат да си го замислат. Но, животниот пат на Доналд Трамп покажува: овој човек располага со преобразувачка способност на камелеон.

Следете нѐ