Израел нападна цели во Појасот Газа

Неколку часа претходно од палестинската автономна област беа испукани две ракети врз Тел Авив. Палестинските организации Исламски Џихад и Хамас негираат поврзаност со ракетниот напад.

Израелски борбени авиони рано утринава нападнаа речиси 100 цели во појасот Газа, откако синоќа беа испукани две ракети на Тел Авив, првпат од војната во 2014 година на оваа палестинска територија.

Израелската војска соопшти дека е активиран противракетниот систем „Железна купола“ и верува оти ракетите паднале на отворено подрачје, бидејќи нема штети и повредени.

Утринава е соопштено дека се нападнати „терористички цели“, вклучувајќи го и штабот на Хамас во Газа Сити, подземен објект, неколку воени пунктови и центар кој се користи за програма на беспилотни летала на Хамас, пренесоа израелските медиуми.

Експлозиите биле толку силни што можел да се види чад на одалеченост од 25 километри, наведе АП.

Палестинските медуми јавија оти се нападнати и поморски бази кои му припаѓаат на Хамас. Министерството за здравство во Газа соопшти дека еден маж и една жена се ранети во Рафа, кога нивната куќа се нашла на удар. Извештаи за други повреди нема.

Во меѓувреме се огласиле сирените за воздушна одбрана на југот на Израел кај границата со Газа, но војската соопшти оти ракетата која тоа го предизвикала паднала на палестинска територија. Набрзо потоа повторно се огласиле сирени кога две ракети се испалени од Газа, едната е пресретната, а извештаи за повреди и штети нема.

Синоќа се активираа сирени ширум Тел Авив, 80 километри одалечен од Газа. Иако во нападот нема штети и повредени се смета дека тоа е голема ескалација и се очекувал остар израелски одговор.

Израелските населби на палестински територии

На палестинските територии има повеќе од 200 населби

Според податоците на организацијата за човекови права Бетселем, на Западниот брег и во Источен Ерусалим од 1967 до средината на 2013 година се изградени 125 официјални израелски населби и околу сто „диви населби“. Израелските власти, според Канцеларијата на ОН за хуманитарна помош (ОЦХА), за изградба на населби на палестински територии заплениле 35 проценти од површината на Источен Ерусалим.

Израелските населби на палестински територии

Нема шанса за мир?

Во моментов еврејска населба се гради во Хар Хома, на Западниот брег, меѓу Ерусалим и Витлеем. Водечки претставници на Палестинците оценуваат дека израелската политика за градење населби го уништува решението „две држави“ и го спречува мирот со Палестинците. Изградбата на населбите на палестински територии е критикувана и во меѓународни рамки.

Израелските населби на палестински територии

Израел конфискува палестински приватни имоти

Новиот закон за ретроактивно легализирање на станови на доселеници на Западниот брег и во Источен Ерусалим е спорен. Со него се погодени 16 населби. За еврејските доселеници да можат да останат каде што се, предвидена е финансиска отштета за Палестинците кои се сопственици на земјиштето.

Израелските населби на палестински територии

Уривање на Амона

Новиот израелски закон не важи за куќите на доселениците за кои веќе има судска одлука за уривање. Партијата на доселениците имаше намера со законот да спречи принудно расчистување на населбата Амона. Сепак, куќите на 40 семејства беа испразнети минатата недела, а само четири дена потоа се почна со уривање.

Израелските населби на палестински територии

Барикади и безредија

Одлуката на израелскиот Врховен суд за уривање на Амона беше донесена уште на крајот на 2014 година. Рокот беше повеќепати одлаган. Десните групи и доселениците до крај се обидуваа да спречат евакуација и уништување на местото. Многумина доаѓаа од други места специјално за да демонстрираат. И на спротивната страна имаше насилни протести на Палестинците.

Израелските населби на палестински територии

Ескалација при принудното иселување

Жителите на Амона веруваат дека Западниот брег, окупиран од страна на Израел од 1967 година, е дел од територијата која Бог во Библијата му ја наменил на еврејскиот народ. На Западниот брег и во Источен Ерусалим живеат околу 600.000 Израелци. Меѓу доселениците и Палестинците постојано има судири.

Израелските населби на палестински територии

Нов дом

На приватни имоти на Палестинци спротивно на законот се изградени околу 4000 станови. Тие треба или да бидат испразнети, или со новиот закон треба да бидат ретроактивно легализирани. Многу од жителите на Амона имаат нов дом во соседните населби, како овде, во Офра.

Израелските населби на палестински територии

Принудно иселување во Офра

Но и во Офра има нелегални куќи. До 5 март тука треба да бидат испразнети девет куќи кои се изградени на приватен имот на Палестинци. Куќата мора да ја напушти и семејството Бен Шушан.

Следете нѐ