Катастрофата се претвора во трагедија

Now live
01:16 минути
09.08.2016

Катастрофата се претвора во трагедија

Последиците од поплавите во околината на Скопје се застрашувачки. Покрај жртвите и повредените, стотици луѓе останаа без своите домови. Мештаните велат дека има уште исчезнати.

Апокалиптични сцени од невремето во Македонија

Северните населби околу Скопје меѓу најпогодените

Министерството за внатрешни работи соопшти дека од пронајдените 21 загинато лице, 20 се идентификувани и предадени на семејствата, а една жртва не е идентификувана. Загинатите се пронајдени во реонот на приградските населби Сингелиќ, Стајковци, Црешево и обиколницата кај Смилковци, каде поплавите оставија пустош зад себе, оштетувајќи домови, возила и инфраструктура.

Апокалиптични сцени од невремето во Македонија

Скопје под вода

Голем број улици и булевари во Скопје беа целосно непроодни. Поплавите беа предизвикани од обилни врнежи дожд од над 90 литри на квадратен метар, а дуваше ветар со брзина и до 70 километри на час. Скопје и Тетово се прогласени за кризни региони.

Апокалиптични сцени од невремето во Македонија

Слично на кошмар

Граѓаните од погодените места сведочат за сцени кога трчале да се спасат себеси и она што можат од домовите. Поплавени домови, превртени автомобили, затрупани улици со кал, камења и отпад.

Апокалиптични сцени од невремето во Македонија

Огромни материјални штети

Сеуште е рано за проценка, но невремето предизвика огромни материјални штети.

Апокалиптични сцени од невремето во Македонија

Помош за настраданите

Владата донесе одлука на семејствата со загинати да им додели еднократна парична помош од 300.000 денари, а претходно такви одлуки донесоа Градот Скопје за 180.000 денари и општина Гази Баба за 100.000 денари.

Следете нѐ