Клинтон: по поразот не сакав да излезам од дома

Хилари Клинтон за првпат јавно проговори за исходот од претседателските избори во САД, признавајќи колку тешко и паднал поразот. Таа ги повика своите симпатизери да бидат силни во ерата на Трамп

Во првиот јавен настап по изборите Клинтон им порача на своите симлатизери „никогаш да не се предаваат“.
„Знам дека ова не е лесно. Знам дека во изминатата недела многумина се прашуваа дали Америка е земјата која мислевме дека е“, рече Клинтон на настанот организиран од Детскиот одбранбен фонд, каде што ја започна својата кариера. „Но ве молам слушнете ме кога велам: Америка е вредна за тоа“.

„Зависи од секој од вас поединечно да продолжите да работите за да ја направите Америка подобра, посилна и пофер“.

Клинтон не го спомена по име новоизбраниот претседател, и само накусо се осврна на контроверзните политики кои го поттикнаа неговиот подем до Белата Куќа.

Повеќе се фокусираше на иднината барајќи од своите приврзеници да „останат ангажирани на сите нивоа“.
„Потребни сте ни. На Америка и е потребна вашата енергија“, рече таа.

Изненадувачкиот пораз ја фрли во криза нејзината партија, а либералното крило ја обвинува кампањата на Клинтон дека не успеала да испрати повеќе популистички економски пораки. Во приватни разговори со донаторите и со функционери на Демократската партија, Клинтон ја префрли вината за поразот врз одлуката на ФБИ повторно да го отвори случајот со користењето на нејзината службена електронска пошта.

Во говорот, Клинтон не презема одговорност за евентуални пропусти кои можеби ги сторила за време на изборната кампања, иако призна дека изминатата недела не била лесна.

„Неколку пати изминатава недела единствено што сакав да направам е да се свијам со добра книга или со нашите кучиња и никогаш повеќе да не ја напуштам куќата“, призна таа.

На претседателските избори во САД, Клинтон доби речиси еден милион гласови повеќе од републиканскиот ривал Доналд Трамп, но убедливо загуби во трката за делегатски гласови.

Победата на Трамп предизвика серија протести во повеќе градови во САД и загриженост ширум светот.

Жената која не потклекнува: Хилари Родам Клинтон

Политика, психологија, право

Хилари Родам во 1965 година. Во колеџот најпрво студирала политика и психологија, па се префрла на Универзитетот Јејл на правни студии. Може ли еден човек „да има конзервативни сфаќања, но во срцето да биде левичарски либерал“, го прашала таа својот професор-ментор. Тоа важи и денес, вели нејзиниот биограф Карл Бернштајн.

Жената која не потклекнува: Хилари Родам Клинтон

Ние сме семејство

Иако тука можеби не изгледа така, ова беа веројатно најубавите времиња во животот на Хилари Родам Клинтон: на 27 февруари 1980 се роди ќерката Челси, која можеби и самата во иднина ќе се ангажира политички. Од ерата на Кенедиеви, политичките династии им се слаба точка на Американците.

Жената која не потклекнува: Хилари Родам Клинтон

Третиот најмлад- и неговата Прва дама

Кога Вилијам Џеферсон Клинтон го одржа инаугуративниот говор на 20 јануари 1993 година, со 46 години стана третиот најмлад претседател во историјата на САД. Првата дама Хилари уште тогаш им стана сомнителна на политичките противници. Таа не се задоволи со одржување на градината во Белата куќа.

Жената која не потклекнува: Хилари Родам Клинтон

„Скандалот Левински“

Само доколку успешее да се држи подалеку од младите жени... Но моќта ве прави секси, велат некои. Она што следеше беше скандалот околу Аферата Моника Левински. Длабоко неполитичка, но доволно силна за да ја потресе Белата куќа. Во едно подоцнежно интервју, Хилари рече дека никогаш не се посомневала во љубовта на Бил кон неа.

Жената која не потклекнува: Хилари Родам Клинтон

Солидарност со сопругот

Веројатно најгорчливиот момент во животот на Хилари Клинтон: 26 јануари 1998, Претседателот на САД на прес-конференција мора да одговара на прашања за неговиот однос со практикантката Моника Левински: „Немав сексуални односи со таа жена, Левински“. Хилари Клинтон застана лојално до него. Не само тој ден.

Жената која не потклекнува: Хилари Родам Клинтон

Нов почеток

Девет години откако ја напушти Белата куќа, во јануари 2007, сенаторката Хилари Клинтон влезе во трка со Барак Обама за претседателската номинација на Демократите. Клинтон важеше за голем фаворит и уживаше поголема популарност. Но, потоа младиот Обама се огласи со слоганот „Промени“ и го смени текот на настаните.

Жената која не потклекнува: Хилари Родам Клинтон

Дуелот

Тој е млад и паметен- а таа одеднаш се најде на губитничката страна: Хилари Клинтон и Барак Обама на дебата во 2007. Откако увиде дека ривалот е во голема предност, таа му ја даде поддршката. Обама подоцна се реваншираше именувајќи ја Хилари за државен секретар.

Жената која не потклекнува: Хилари Родам Клинтон

Во собата за кризни ситуации: Товарот на одговорноста

Во оваа историска фотографија снимена на 1 мај 2011 во Белата куќа: претседателот и неговите најважни соработници ја следат егзекуцијата на Осама Бин Ладен. Една од двете жени на сликата е Хилари Клинтон. Нејзиниот став кажува сѐ.

Жената која не потклекнува: Хилари Родам Клинтон

Хилари под притисок

Како државен секретар Хилари Клинтон си изгради добра репутација ширум светот и излезе од сенката на Бил. Но, по убиството на амбасадорот на САД, Кристофер Стивенс во Бенгази, се постави прашањето и за нејзината одговорност. Претседателот и даде поддршка во тие моменти.

Жената која не потклекнува: Хилари Родам Клинтон

Таа продолжува

Есента 2014 ја издаде книгата „Тешки одлуки“, а на набљудувачите полека им стануваше јасно дека и покрај повлекувањето од Стејт департментот, таа нема да се пензионира. Потоа следуваше и големата одлука.

Жената која не потклекнува: Хилари Родам Клинтон

„Ќе се кандидирам за претседател“

На 12 април 2015, тимот на Хилари Клинтон објави видео порака во која таа го потврди она што многумина одамна го знаеја. Хилари повторно ќе се кандидира. Таа тогаш има 67 години и ветува дека повторно ќе им даде надеж на Американците. Во една политички поделена земја, која Обама сепак не успеа да ја обедини.

Жената која не потклекнува: Хилари Родам Клинтон

Другиот

Ќе се повтори ли историјата? Дали плановите на Клинтонови уште еднаш ќе доживеат неуспех пред самата цел? Републиканскиот кандидат Доналд Трамп е последната пречка на патот на Хилари кон Белата куќа. Таа е на пат да стане првата жена претседател на САД.

Следете нѐ