Меѓу осудените насилници од Собранието има болничари, писатели и педагози

Кривичниот суд попладнево експресно ги прифати признанијата на девет насилници кои на 27 април упаднаа во Собранието. Сите добија условни казни. Меѓу нив има луѓе со најразлични занимања и профили. Само еден е со досие

Условни затворски казни за деветмина насилници кои на 27 април упаднаа во Собранието и учествуваа во нередите, пресуди денеска Кривичниот суд во Скопје. Повеќето меѓу нив се со високо образование, и сите освен едно лице биле претходно неосудувани. Агенцијата Макфакс меѓу насилниците откри еден болничар, писател, педагог и туризмолог, како и вработени во ЈП Водовод и канализација и во депонијата Дрисла. Еден осуден е пензионер. Првообвинетиот Димче Христовски- Жабата доби највисока условна казна од 1,5 година во случај да го повтори делото во следните пет години. Претставникот на обвинителството тврдеше дека со нивното поведение е загрозен јавниот ред и поредок на државата.

Во пресудата се наведува дека осудените ја турнале заштитната ограда на Собранието и се упатиле кон северниот и јужниот влез. Дел од осудените биле дел и од толпата која во прес-центарот со тупаници и клоци ги удирале пратениците.

Ангеле Зафировски, алијас Бате Геле, на судењето рекол дека е писател. Борис Мутков со прекар Фантом пред судијката се правдал дека не знаел оти тоа што го прави во Собранието е кривично дело.
Судијката Милка Васевска Ангеловска оцени дека пресудата е сразмерна со здравствената и имотната состојба на обвинетите, со претходната неосудуваност, како и со признавањето на вината.

Сведоштва за „крвавиот четврток“ во македонскиот парламент

Навала пред вратите на Парламентот

По изборот на Талат Џафери за нов претседател на Парламентот, од иницијативата „За заедничка Македонија“ ги повикаа граѓаните да излезат уште помасовно на протест, со цел да ја спасат државата од, како што истакнаа, влегување во сценарио од кое нема враќање назад. Толпата почна да притиска кон вратите на Собранието за да влезе во него.

Сведоштва за „крвавиот четврток“ во македонскиот парламент

Слабо присуство на полицијата

Неколку големи групи граѓани влегоа во парламентарната зграда, во пленарната сала, во фоајето и во други простории на парламентот, откако полицијата не го спречи првиот бран од граѓани кои протестираа против изборот на нов претседател на Собранието.

Сведоштва за „крвавиот четврток“ во македонскиот парламент

Незапирливо „заземање“ на Парламентот

Меѓу оние кои упаднаа имаше и маскирани лица со качулки, кои фрлаа столици во собраниските простории и медиумска опрема.

Сведоштва за „крвавиот четврток“ во македонскиот парламент

„За заедничка Македонија“ во Собранието

Во закондавниот дом завладеа хаос. Тука беа организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“, тука беа и министри и пратеници на ВМРО-ДПМНЕ.

Сведоштва за „крвавиот четврток“ во македонскиот парламент

Знамиња и песни

Дел демонстранти ја „зазедоа“ и Пленарната собраниска сала, каде што пееја песни и вееја знамиња.

Сведоштва за „крвавиот четврток“ во македонскиот парламент

Напади врз пратениците на СДСМ

Демонстранти навлегоа и во прес-центарот, каде што беа пратениците на СДСМ и ДУИ и почнаа да ги тепаат со столови и со сè што ќе им дојде до рака. Крвнички напаѓани беа Зоран Заев, Дамјан Манчевски, Максим Димитриевски, Радмила Шеќеринска, Хари Локвенец, Зијадин Села. Полиција немаше.

Сведоштва за „крвавиот четврток“ во македонскиот парламент

Полицијата се „разбуди“

По повеќе од еден час по почетокот на инцидентите, полицајци влегоа во Собранието и се обидоа да ги извлечат пратениците од прес-центарот, но беа избркани од толпата што ги држеше како заложници. Толпата се забарикадира во прес-центарот.

Сведоштва за „крвавиот четврток“ во македонскиот парламент

Евакуација на повредените пратеници

Некаде пред 22 часот дојдоа и специјалци, па почнаа да се обидуваат да ги вадат повредените од забарикадираниот прес-центар.

Сведоштва за „крвавиот четврток“ во македонскиот парламент

Извлечени пратениците

Кратко пред полноќ пратениците од парламентарното мнозинство беа извлечени од Собранието, а пред него и понатаму останаа насобраните демонстранти. Вкупно стотина лица се повредени, од кои четворица се пратеници. Целото Собрание е демолирано, тврдат новинари, од кои дел исто така беа напаѓани.

Сведоштва за „крвавиот четврток“ во македонскиот парламент

Шатори пред Собранието

Припадници на движењето „За заедничка Македонија“, кое ги предводи демонстрациите, кои синоќа прераснаа во безредија и насилство, поставија шатори пред Собранието и најавија дека ќе останат таму „колку што е потребно“, за да ја „одбранат Македонија“.

Следете нѐ