По кои Македонци трага Интерпол?

Во Македонија се крена голема прашина по информацијата дека Интерпол два месеца одбива да објави меѓународна потерница по експремиерот Никола Груевски. Во моментов се трага по тројца македонски државјани.

Џемсит Дехари, Аќиф Ајро и Шпетим Битичи се тројцата македонски државјани по кои во моментов е распишана т. н. „црвена белешка" од страна на меѓународната полициска организација.

По 51-годишниот Дехари, родум од село Гајре, Тетовско, трага Германија. Таму е обвинет за три случаи на грабеж со земање заложници. По него трага и Унгарија каде е обвинет за убиство. Во потерницата од Интерпол се предупредува дека Дехари поседува боречки вештини и дека е опасен.

38-годишниот Ајро е баран во САД каде е обвинет за серија физички напади и закани. Тој е роден во САД, но покрај американското, поседува и македонско државјанство.

И третиот и последен бегалец од правдата по потекло од Македонија, Шпетим Бетичи е баран од Германија. Овој 47-годишник, роден во Скопје, во Германија е обвинет за убиство.

Во моментов низ целиот свет активни се 6945 потерници или „црвени белешки".

Од Интерпол објаснуваат дека „црвената белешка" не ги обврзува земјите да го уапсат бараното лице, туку можат самите да одлучат каков правен статус ќе ѝ дадат на белешката. Практично тоа е само информација за лица кои се бараат со меѓународен налог.

Зошто тогаш Интерпол одбива да распише потерница по експремиерот Никола Груевски и Никола Бошковски, двајцата осомничени како организатори на упадот во Собранието на 27 април?

Нема потерница од Интерпол за Никола Груевски

Светските медиуми веќе подолго време пишуваат за незадоволството во Интерпол од перцепираната злоупотреба на организацијата од страна на авторитарни држави како Турција, Русија и Кина. Овие земји често го користат Интерпол како орудие за пресметка со неистомисленици и дисиденти. Во организацијата членуваат 194 држави и тешко е да се направи проценка колку од распишаните потерници се политички мотивирани. 

„Искуства за иднината“

Тие два фактора веројатно се меѓу причините зошто светската организација веќе два месеца одбива да распише потерница по експремиерот Груевски. Тој веќе доби азил во Унгарија, кој беше прифатен врз основа на неговото тврдење дека е жртва на политички прогон во Северна Македонија.

„За предметот што го водам за организаторите на настаните од 27 април побарав преку полиција да се издаде домашна и меѓународна потерница, но последните информации од Интерпол на Македонија ми се дека седиштето на Интерпол одбива да ја објави потерницата", изјави шефицата на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска пред два дена. Таа смета дека токму експремиерот е нарачател на упадот во Собранието.

Од Интерпол за домашните медиуми порачаа одговорот да се бара во МВР и во обвинителството.
Додека топката се префрла од едниот во другиот двор, Груевски е повторно „актуелен“ во Македонија со својата најнова книга во која ги подучува граѓаните за „Искуства за иднината".

Никола Груевски: како реформаторот стана бегалец

Референдумска битка

Кариерата на Груевски во политиката започна во првата влада на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Љубчо Георгиевски, во 1998. како министер за трговија, а продолжи како министер за финансии. Но искачувањето до врвот на македонската политика, Груевски го започна во 2004., по неуспешниот референдум против територијалната поделба, откако претходно успешно го одбрани партискиот престол во хотелот Панорама.

Никола Груевски: како реформаторот стана бегалец

Преродбата во 100 чекори

На парламентарните избори во 2006 ВМРО-ДПМНЕ предводена од Груевски извојува убедлива победа. Младиот технократ ветуваше економска преродба на земјата и брзо членство во ЕУ и НАТО. Граѓаните му ја дадоа довербата на гласањето на 5 јули, но ретко кој очекуваше дека Груевски неограничено ќе владее и во следните 10 години.

Никола Груевски: како реформаторот стана бегалец

Поддршка од Западот

Младиот премиер во првите години уживаше голема поддршка од меѓународната заедница и особено од сестринските партии во Европа. Веќе во октомври 2006. беше пречекан во Берлин од канцеларката Ангела Меркел со воени почести. Западните политичари во него гледаа надеж за земјата и за регионот и пресврт од дотогашната националистичка политика.

Никола Груевски: како реформаторот стана бегалец

На крилата на поразот од Букурешт

Преродбата на Груевски продолжи на изборите во 2008 година кои ги доби со огромно мнозинство благодарение пред сѐ на националистичката кампања која во прв план го имаше фијаското на Самитот на НАТО во Букурешт и паролата „името не го даваме“. Оттогаш започна и непреченото владеење на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ.

Никола Груевски: како реформаторот стана бегалец

Скопје 2014

На крилата на големата изборна победа, Груевски го стави во погон проектот „Скопје 2014“. Целта беше да „се зајакне“ идентитетот на народот и да му се покаже на светот дека Македонците не се дрво без корен. Исходот: потрошени речиси 600 милиони евра народни пари на споменици и неокласични објекти кои завршуваа во џебовите на фирми блиски до ВМРО-ДПМНЕ.

Никола Груевски: како реформаторот стана бегалец

Партнерот во сенка

На претседателските избори во 2009 година победата на Ѓорге Иванов ја заокружи комплетната контрола на власта на ВМРО-ДПМНЕ. Иванов ќе биде реизбран во 2014 година и до денес ќе остане верен следбеник на својот политички ментор- Груевски. На поддршката ќе возвраќа повеќепати, прво со општата аболиција во 2016 година, а потоа и со одбивањето да му го даде мандатот на Заев во 2017.

Никола Груевски: како реформаторот стана бегалец

Почеток на крајот

Кога во февруари 2015. Заев започна да ги објавува прислушуваните материјали, Груевски беше на зенитот на својата моќ - неприкосновен во партијата и државата. Серијата протести таа година го потресоа, но не го загрозија посериозно. Дури откако се вмеша и меѓународната заедница, а Иванов мораше да интервенира со аболиција, граѓаните масовно почнаа да излегуваат на улиците во Шарената револуција.

Никола Груевски: како реформаторот стана бегалец

Новата ера (не) започна

Тешкиот пораз на ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори во 2017, значеше и крај за Груевски на чело на партијата. Новата ера која ја најавуваше, не се случи. Она што од денешен аспект е интересно, е средбата со Орбан во септември 2017 во Охрид, на која наводно и паднала понудата за азил од страна на унгарскиот премиер. По неколку месеци на чело на партијата Груевски беше заменет од Христијан Мицкоски.

Никола Груевски: како реформаторот стана бегалец

Лице од потерница

Откако пресудата за двегодишната затворска казна во случајот „Тенк“ на СЈО стана правосилна, се очекуваше Груевски да се јави на издржување на казната. Но, тој се јави на Фејсбук од Будимпешта од каде порача дека „ќе остане верен на каузата на Македонија“. МВР, веројатно задоцнето, одлучи да трага по експремиерот со потерница.

Никола Груевски: како реформаторот стана бегалец

Наследството на Груевски

Дали Никола Груевски ќе биде испорачан назад во Македонија каде се соочува со уште четири судски процеси, во моментов може само да се шпекулира. Зад себе остава долго досие на злоупотреби и криминал, и држава која во последните години од неговото владеење се најде во изолација и беше предмет на жестоки критики и потсмев во демократскиот свет.

Поврзана содржина

Следете нѐ